• facebook
 • rss
 • Stolica ma nowy symbol narodowy

  aś /PAP

  dodane 10.11.2014 16:20

  Na Maszcie Wolności zawisła biało-czerwona flaga - to hołd wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym krajem.

  Biało-czerwona flaga Polski o powierzchni ponad 100 m kw. powiewa w Warszawie na oddanym dziś do użytku Maszcie Wolności. Konstrukcję najwyższego masztu flagowego w Polsce ustawiono na rondzie Zgrupowania Armii Krajowej Radosław. Przy 63-metrowym maszcie znajduje się inskrypcja: "W 96. rocznicę odzyskania niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w hołdzie wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem". Obok widnieje ten sam tekst po angielsku.

  Lokalizację wybrano nieprzypadkowo - rondo jest stykiem trzech stołecznych dzielnic - Woli, Żoliborza i Śródmieścia, w których walczyli powstańcy. - Te trzy dzielnice były najbardziej zaangażowane w powstanie i poniosły największe straty. Obok jest Umschlagplatz, mur getta, Powązki, cmentarz żydowski, muzułmański. To historycznie chyba jedno z ważniejszych miejsc Polski - ocenił biznesmen, Artur Nowakowski, jeden z fundatorów masztu.

  Maszt waży prawie 40 ton. Podstawę konstrukcji wykonano z dziewięciu betonowych pali fundamentowych o łącznym ciężarze ponad trzech ton. Według twórców konstrukcji, jest to najwyższy maszt flagowy w Polsce.

  Flagę wciąga system elektryczny, a specjalny obrotowy uchwyt, do którego jest ona mocowana, ma nie dopuścić do tego, aby materiał owinął się wokół konstrukcji. Maszt jest podświetlany po zmroku.

  Fundatorzy konstrukcji: biznesmeni: Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek chcą, aby w każdą kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia i przez kolejne 63 dni powstania powiewała na nim flaga biało-czerwona z symbolem Polski Walczącej.

  - Mamy powody, żeby być dumni. Brakowało mi takiego miejsca, by budować naszą dumę i pamięć o historii, i móc podziękować wszystkim tym, dzięki którym możemy stać tutaj i w wolnej Polsce rozmawiać na ten temat - stwierdził Artur Nowakowski. Zaznaczył, że wszyscy, którzy przyłączyli się do projektu zrobili to pro publico bono.

  W porannej uroczystości w przeddzień Święta Niepodległości uczestniczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W przemówieniu prezydent Warszawy podziękowała biznesmenom za taki prywatny dar dla stolicy. - Jest to wzbogacenie stolicy o bardzo widoczny symbol narodowy, który będzie powiewał nad Warszawą - powiedziała. Przypomniała, że podobne konstrukcje mają inne europejskie miasta - Berlin, Paryż, Lizbona.

  To jedno z pierwszych wydarzeń w stolicy w ramach obchodów tegorocznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • vanitas
   10.11.2014 18:41
   "Narodziła sie nowa świecka tradycja". "Ożeł morze" nie wypalił, to może to...
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół