• facebook
  • rss
  • Katecheza to życie

    Tomasz Gołąb /KAI

    dodane 15.12.2014 09:10

    - Katecheza nie może być oderwana od życia - podkreślił abp Henryk Hoser podczas Adwentowego Dnia Skupienia dla nauczycieli religii w diecezji warszawsko-praskiej.

    W czasie Mszy św. abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że powołanie katechety wpisuje się w misję prorocką Jezusa Chrystusa. Zadaniem katechety jest bowiem niesienie Boga i Jego woli współczesnemu światu. Potrzeba do tego jednak życia w prawdzie.

    - Nasza przejrzystość wobec Boga buduje relacje wobec drugiego człowieka, zwłaszcza człowieka młodego, który szuka wzorców i jakichś punktów odniesienia. W życiu rodzinnym często już nie jest w stanie ich znaleźć ponieważ pochodzi z rodziny rozbitej, skłóconej, a niekiedy nawet patologicznej - stwierdził abp Hoser.

    Powiedział również, że za przejrzystość trzeba nieraz zapłacić bardzo wysoką cenę. Zaapelował także do katechetów, aby ich nauczanie nie było oderwane od normalnego życia. - Związek teologii i dogmatyki z życiem musi być ciągle widoczny. Nasi wychowankowie nie mogą widzieć w katechezie tylko jakiejś abstrakcyjnej nauki. Poprzez świadectwo waszego życia powinni oni zobaczyć, że od niej zależy także ich życie - tłumaczył abp Hoser.

    Konferencję rekolekcyjną wygłosił ks. Tadeusz Huk. Wieloletni ojciec duchowny Warszawskiego Seminarium, a obecnie proboszcz parafii w Zalesiu Dolnym podkreślił znaczenie codziennej modlitwy osobistej. Przywołując doświadczenie Małych Braci od Jezusa zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu. Podkreślił, że jest to modlitwa pozwalająca człowiekowi żyć w prawdzie, ponieważ odziera nas ze złudzeń.

    - Chodzi o to, aby to, co jest na poziomie głowy, przenikało serce, czyli całe życie. Modlitwa bowiem to jest styl życia, a nie jedynie pobożne ćwiczenie - zaznaczył rekolekcjonista.

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół