Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Pierwsza gwiazdka" - instrukcja obsługi

Pojawią się w Wigilię ok. godz. 16. Zamrugają. I będą dwie. O wypatrywaniu "pierwszej gwiazdki" w Centrum Nauki Kopernik opowiadał Karol Wójcicki, prezenter Nieba Kopernika.

O wypatrywaniu pierwszej gwiazdki w Centrum Nauki Kopernik opowiadał Karol Wójcicki, przewodnik "Nieba Kopernika".

Spotkanie, w najkrótszy dzień w roku, rozpoczęło się przypomnieniem biblijnej opowieści o trzech mędrcach podążających ze Wschodu za prowadzącą ich gwiazdą.

- Dzieciaki, jeśli chcecie wcześniej zasiąść do wieczerzy wigilijnej i przez to wcześniej rozpakować prezenty, zaciągnijcie mamę do okna już w południe. Na niebie pojawi się oszukańcza planeta Wenus. Będzie pierwszą, jaką zobaczymy, ale to nie jest "pierwsza gwiazdka" - mówił zapalony astronom. Polecił, by poczekać do zachodu słońca. - Zobaczycie wtedy księżyc, a zaraz obok dwie "pierwsze gwiazdki". Będą to tzw. gwiazdy nocnego nieba: Wega i Capella. Zobaczycie je ok. 20 minut po zachodzie słońca. W Warszawie nastąpi to między godz. 15.50 a 16.10. Oba migoczące punkciki pojawiają się na zbliżonej wysokości nad horyzontem, dość wysoko. Trzeba patrzeć na zachód, żeby zobaczyć Wegę, albo północny-wschód, by zobaczyć Capellę - instruował Karol Wójcicki.

Odniósł się też do astronomicznego wyjaśnienia Gwiazdy Betlejemskiej.

- To nie mogła być kometa. Błędne przekonanie wzięło się z pierwszego fresku autorstwa Giotta di Bondone. Malarz w kaplicy Scrovegnich w Padwie uwiecznił temat narodzin Chrystusa z kometą w roli gwiazdy prowadzącej mędrców. Wszystko dlatego, że sam w 1301 r. obserwował na niebie pojawienie się komety, którą później nazwano kometą Halley'a - wyjaśniał. Przyznał, że do tej pory astronomom nie udało się określić, czym była Gwiazda Betlejemska. - W świętach Bożego Narodzenia musi być element tajemnicy, więc nich nią będzie chociażby niewytłumaczalność gwiazdy prowadzącej Trzech Króli - z uśmiechem przekonywał Karol Wójcicki.

Organizatorem spotkania było Miasto Stołeczne Warszawa, MEN i MNiSW we współpracy z CNK.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy