• facebook
 • rss
 • Spójrz w twarz cudzoziemca

  aś /KAI

  dodane 13.01.2015 11:11

  Wystawa fotograficzna z okazji 101. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w pięciu stołecznych kościołach.

  "Poszerzyć granicę serca” to wystawa portretowa zorganizowana z inicjatywny Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji” z okazji 101. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim.Od 14 lutego wystawa odwiedzi pięć warszawskich kościołów: Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, parafię św. Krzyża, św. Szczepana Pierwszego Męczennika, parafię katedralną św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, kościół akademicki św. Anny.

  Centralne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy odbędą się w parafii św. Szczepana, gdzie 18 stycznia o godz. 17 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św. odwiedzających wystawę czeka wspólne, międzykulturowe śpiewanie kolęd. Odbędzie się także bezpośrednie spotkanie metropolity warszawskiego z grupą uchodźców.

  - Zainspirowani orędziem papieża Franciszka, postanowiliśmy włączyć się w tegoroczne obchody Dnia Migranta i Uchodźcy - informuje członkowie Jezuickiego Centrum Społecznego "W Akcji".

  Wystawa to portrety, które zostały wykonane 21 czerwca, w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Sesja została zrealizowana z myślą o osobach, które będąc zazwyczaj bohaterami dramatycznych reportaży, nigdy nie miały okazji otrzymania profesjonalnej rodzinnej fotografii. Autorkami zdjęć kobiet i dzieci są Edyta Leszczak i Ola Przybora, do dyspozycji pań była profesjonalna wizażystka, Izabela Krukowska.

  Tegoroczne obchody zainspirowane są w dużej mierze wypowiedzią papieża Franciszka, według którego „Misją Kościoła, będącego pielgrzymem na ziemi i matką wszystkich, jest zatem kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go i kochać zwłaszcza w ludziach najuboższych i opuszczonych; do nich należą niewątpliwie migranci i uchodźcy”.

  Sesja wpisuje się w strategię działań Jezuickiego Centrum Społecznego "W Akcji", które na co dzień wspiera uchodźców przebywających w Polsce, organizuje wolontariat zagraniczny oraz wspiera misje katolickie. W ramach pomocy uchodźcom Centrum od trzech lat prowadzi dzienny ośrodek dla uchodźców. Obecnie z pomocy Centrum korzysta blisko 60 cudzoziemców.

  Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony również w diecezji praskiej. 18 stycznia o 7.30 w praskiej katedrze Mszę św. odprawi abp Henryk Hoser. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotują migranci z różnych krajów. - Ufamy, że nasza wspólna modlitwa stanie się umocnieniem i pomoże wszystkim doświadczyć macierzyńskiego serca i objawi oblicze Kościoła, zwłaszcza ludziom marginalizowanym, migrantom i uchodźcom - mówią organizatorzy, Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół