• facebook
 • rss
 • Trwają obchody Dnia Judaizmu

  aś /KAI

  dodane 18.01.2015 12:59

  Dzień otwarty w synagogach oraz sprawowana w kościele środowisk twórczych Msza św. "o uproszenie miłości", to główne wydarzenia obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

  W synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6), o 10.30 i 12.00 odbędą się spotkania z udziałem naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha. O 11.30 i 13.00 wystąpi tam chór żydowski Szir Awiw. Natomiast w synagodze Ec Chaim (Al. Jerozolimskie 53) o godz. 14 odbędzie się spotkanie z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza.

  Natomiast o godz. 17 w kościele środowisk twórczych (Pl. Teatralny 18) o godz. 17 bp Rafał Markowski przewodniczyć będzie Mszy św. "o uproszenie miłości”.

  Po liturgii odbędzie się "Bliskie spotkanie chrześcijan i Żydów". Słowo wstępne wygłoszą: prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz ks. dr Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem. Spotkanie poprowadzi Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

  Uczestnicy wieczoru wysłuchają Psalmu 34 oraz chrześcijańskiego i żydowskiego komentarza, które wygłoszą: krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. Grzegorz Michalczyk i rabin Stas Wojciechowicz.

  Zaplanowano też dwa wykłady: Konstantego Geberta, pt. „Człowiek wiary jako źródło trwogi. Fundamentalizmy i ich konsekwencje” i ks. Jacka Prusaka SJ - "Wiara jako źródło trwogi, trwoga jako źródło wiary”.

  Gościem specjalnym będzie Piotr Matywiecki, poeta i krytyk literacki. Tło artystyczne zapewni Jorgos Skolias.

  Przypomnijmy, że centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbyły się 15 stycznia.

  Rozpoczęły się modlitwą chrześcijan i Żydów przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau.

  W Bielsku-Białej odbyła się sesja naukowa, ogłoszono "Apel o upamiętnienie Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów". Było też nabożeństwo w katedrze i spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół