Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prof. Chazan otwiera w Warszawie poradnię

Były dyrektor Szpitala Świętej Rodziny będzie kierował Poradnią Zdrowego Rodzicielstwa.

W połowie lutego lub na początku marca, przy ul. Nowolipie 9/11 w Warszawie rozpocznie działanie Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa, którą będzie kierował  prof. Bogdan Chazan. Były dyrektor Szpitala Świętej Rodziny, którego w lipcu ub. roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz usunęła ze stanowiska po tym, jak odmówił pacjentce wskazania miejsca dokonania aborcji, teraz chce stworzyć miejsce przyjazne kobietom i życiu. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja S.O.S. Obrony Życia Poczętego.

- Koncepcja utworzenia Poradni Zdrowego Rodzicielstwa wychodzi naprzeciw potrzebom małżeństw, dotyczących poszanowania wartości życia człowieka, także przed urodzeniem, godności ciała, poszanowania dla prawa naturalnego i naturalnych mechanizmów płodności  - mówi prof. Chazan. - Jej personel będzie pracował w zgodzie z własnym sumieniem. Będzie przestrzegał zasad ochrony życia i nie przeszkadzał w naturalnych mechanizmach zachodzących w organizmie kobiety. W zaburzeniach płodności i planowaniu poczęć nie będzie więc zalecał antykoncepcji, aborcji, sztucznego zapłodnienia ani niektórych procedur diagnostyki prenatalnej. W naszej pracy lekarskiej, diagnostycznej i terapeutycznej będziemy szanowali godność człowieka na każdym etapie rozwoju i strzegli nienaruszalności ludzkiego życia.

Poradnia, mieszcząca się na zaledwie 80 metrach kwadratowych, będzie składała się z gabinetu lekarskiego, gabinetu diagnostycznego, poczekalni i zaplecza sanitarnego. Prof. Chazan kompletuje personel. Sam będzie dyżurował w poradni raz w tygodniu. W pozostałe dni pacjentów będą przyjmowali inni specjaliści: ginekolodzy, położne, lekarze naprotechnologii, psycholodzy... Placówka będzie starała się podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych. Gdyby to się udało, wizyty lekarskie i diagnostyka byłyby dla pacjentów bezpłatne.

Placówka na Nowolipiu  będzie wspierała rodzinę w jej dążeniach do rodzicielstwa, zajmowała się profilaktyką zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, prowadzeniem ciąży (także tej „trudnej” i zagrożonej) przygotowaniem dziecka i rodziców do narodzin, poradnictwem psychologicznym (w tym pomocą dla rodziców poczętych dzieci, u których wykryto wady genetyczne i którego szanse na przeżycie są nikłe) oraz diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych.

W planach Fundacji S.O.S. Obrony Życia Poczętego jest budowa Kliniki Centrum Zdrowia Rodziny.  Powstałaby ona przy ul. Murmańskiej 20 na Grochowie, przy mającym tam stanąć Centrum Pomocy Rodzinie im. Św. Jana Pawła II.

- Mamy ogrodzoną działkę, projekt, pozwolenie na budowę, ale prace ruszą dopiero wtedy, gdy zbierzemy fundusze - mówi ks. Ryszard Halwa SAC, fundator Fundacji. - Powodzenie tej budowy zależy od szczodrości darczyńców.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy