• facebook
 • rss
 • Pizzę można zamówić?

  Tomasz Gołąb

  dodane 11.02.2015 08:12

  Alarmowy telefon 112 ratuje ludzkie życie. Tylko w Warszawie używany był w ciągu roku 1,2 mln razy, choć tylko co czwarty raz zasadnie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego.

  Na połączenie czeka się średnio 10-12 sekund. 6 sekund trwa zapowiedź: "Proszę czekać na zgłoszenie operatora" - potrzebna, by na ekranie W Centrum Powiadamiania Ratunkowego wyświetlić dokładną lokalizację dzwoniącego, czy to z komórki, czy z telefonu stacjonarnego. Rozmowa nie trwa dłużej niż minutę. W tym czasie wyszkoleni pracownicy muszą ocenić wiarygodność zgłoszenia, zbadać okoliczności wypadku czy pożaru i powiadomić odpowiednie służby: policję, straż lub pogotowie. Z blisko 5 mln połączeń na numer 112 w Warszawie i na Mazowszu, aż trzy czwarte stanowią jednak powiadomienia fałszywe lub zrywane w trakcie rozmowy. 

  - To ogromny problem, bo numer 112 ma ratować życie i zdrowie ludzi. Tymczasem zdarza się wciąż, że dzwonią osoby chcące zamówić pizzę, albo proszą o odblokowanie PIN-u telefonu - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

  Operatorzy w Centrach Powiadamiania Ratunkowego (każde województwo ma własny CPR) przyjmują zgłoszenia w wielu językach: angielskim, rosyjskim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim czy czeskim. To stresująca praca, dlatego w mazowieckim CPR w Radomiu pracuje specjalny psycholog, który ma pomóc pracownikom w "dojściu do siebie" po 12-godzinnym dyżurze.

  - Codziennie zdarzają się trudne przypadki. Ale także zabawne. Ktoś pytał mnie na przykład, jak ma poradzić sobie z pijawkami - mówi Dawid Michalczyk, jeden z 70 operatorów radomskiego CPR.

  Podstawową zaletą jednego numeru alarmowego jest odsiewanie niezasadnych zgłoszeń. Jeden numer 112 zastępuje co najmniej 13 innych: od pogotowia drogowego, rzecznego, czy gazowego po centrum antyterrorystyczne, GOPR i straż pożarną.  Od 2008 roku jest to numer ratunkowy obowiązujący na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. 

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół