Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dan(i)e po warszawsku

Ratusz ogłosił konkurs pomysłów na aplikacje na smartfon lub stronę internetową, które będą wykorzystywać dane udostępniane przez miasto.

Rusza konkurs na miejskie aplikacje na smartfona lub stronę internetową „Dane po warszawsku”. Twórcy zwycięskich aplikacji otrzymają wsparcie, które pozwoli na rozwinięcie projektów.

- "Dane po warszawsku" to ważny krok w stronę otwartości danych w Warszawie. Celem projektu jest stworzenie platformy udostępniającej otwarte dane publiczne oraz przeprowadzenie konkursu, w którym powstaną aplikacje wykorzystujące te dane i umożliwiające dostęp do nich wszystkim zainteresowanym. W ramach projektu "Dane po warszawsku" publikujemy wybrane zbiory danych publicznych m.st. Warszawy w internecie. 2 marca rozpoczyna się konkurs na najlepsze aplikacje zbudowane w oparciu o udostępnione zbiory - mówi Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

Na specjalnie stworzonej stronie (api.um.warszawa.pl) publikowane są m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa, bankomaty, opieka zdrowotna, noclegi), transport miejski (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), sport i rekreacja (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historia i religia (cmentarze, mapy historyczne), edukacja (wykaz placówek). Łącznie jest to ponad 200 zbiorów danych w 13 kategoriach, pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zgłosić pomysł na wykorzystanie przynajmniej jednego ze zbiorów danych udostępnionych na platformie. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, także dla młodych w wieku gimnazjalnym. Twórcy zwycięskich aplikacji otrzymają wsparcie, które pozwoli na rozwinięcie projektów. Swoje pomysły można zgłaszać przez trzy tygodnie, do 22 marca, poprzez wybór ścieżki: MAM POMYSŁ lub BIORĘ POMYSŁ. Od 23 do 29 marca odbędzie się internetowe głosowanie na najciekawsze projekty. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy