• facebook
 • rss
 • Nie tylko guziki

  Tomasz Gołąb

  dodane 05.03.2015 16:29

  Młodzi szukają śladów i pamiątek po ofiarach Katynia. "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." to zapis o kilkudziesięciu polskich bohaterach zamordowanych przez NKWD.

  - Jesteście potrzebni, bo dzięki wam pamięć o ofiarach Katynia nie zginie - mówił Łukasz Kamiński, prezes IPN, do kilkudziesięciu młodych laureatów konkursu przywracającego prawdę o życiu straconych w Katyniu polskich oficerów.

  Pokłosiem konkursu jest album, którego promocja odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie.

  250-stronnicowa publikacja "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy... Obraz ofiar Zbrodni Katyńskiej w pracach plastycznych młodego pokolenia" jest prezentacją prac nagrodzonych w 3. i 4. edycji konkursu, zainicjowanego przy okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Publikacja jest już drugą antologią prac.

  Konkurs "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. 

  Uczestnicy konkursu opracowują koncepcję plastyczną pracy oraz wyszukują informacje o wybranym przez siebie bohaterze. Uczniowie poznają sylwetki zamordowanych, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli, jaką pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

  Nagrodą dla laureatów I ich opiekunów są wyjazdy edukacyjne. Uczniowie i nauczyciele dotychczas odwiedzili miejsca związane z martyrologią Polaków na Kresach - Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni oraz miejsca związane z walkami ll Korpusu Polskiego, w którym służyli żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR.

  - Ten konkurs przypomina indywidualne losy, żebyśmy nie mówili tylko o 22 tys. zamordowanych, tylko starali się pokazać, że każdy z nich miał swoje życie, rodzinę, funkcję publiczną, znaczenie dla społeczności lokalnej i całej Polski. W ten sposób pomagacie nam wszystkim dostrzec, kim były ofiary zbrodni katyńskiej, ale także sami się zmieniacie, bo ci bohaterowie i wartości, za które oddali życie pozostaną na zawsze w waszej pamięci - powiedział prezes IPN.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: IPN, KATYŃ

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół