• facebook
 • rss
 • Z Wieczernika do codzienności

  mm

  dodane 02.04.2015 22:25

  Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze św. Jana i obmył stopy 12 starszym mężczyznom.

  - To bardzo wzruszający wieczór. Wielka, praktyczna lekcja miłości i życia nie tylko dla siebie, ale dla Boga i innych ludzi - mówił podczas homilii ks. infułat Jan Miazek.

  Przypomniał, że każda Msza św. kieruje nas do Wieczernika i do momentu ustanowienia Najświętszego Sakramentu.

  - Każda msza święta jest tajemnicą zbawczej ofiary Chrystusa. Jest centrum życia Kościoła i centrum życia każdego chrześcijanina, który poważnie traktuje swoją wiarę - podkreślił ks. Miazek.

  W odniesieniu do ewangelicznej sceny obmycia nóg apostołom przez Chrystusa, ks. Miazek podkreślił, że jest ona przykładem największej miłości Boga do ludzi.

  - Dzisiaj powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie jest nasze chrześcijaństwo, czy jest ono przepełnione duchem miłości do Boga i bliźnich - mówił.

  Przypomniał też, że obrzęd umycia nóg praktykowali także władcy: Władysław Jagiełlo na Wawelu czy ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski.

  Ks. infułat Miazek odwołując się do liturgii słowa Wielkiego Czwartku przypominał istotę chrześcijaństwa   Ks. infułat Miazek odwołując się do liturgii słowa Wielkiego Czwartku przypominał istotę chrześcijaństwa Mariusz Majewski /Foto Gość Ks. infułat Miazek mówił też, że po Eucharystii, którą przeżywamy w kościele (najczęściej w niedzielę) przychodzi czas na ofiarę codzienności. Zwracał uwagę, że z Wieczernika przechodzimy do codziennego życia i tu jest wielkie zadanie dla chrześcijan, żeby przekazywać światu Ducha Chrystusa. - Miłość Boga i bliźniego. Tym zawsze odznaczali się chrześcijanie - mówił kaznodzieja.

  Po mszy świętej, kard. Nycz przeniósł Najświętszy Sakrament do ciemnicy. I rozpoczęła się adoracja. Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, które kończy się sobotnią Wigilią Paschalną, a w polskiej tradycji także uroczystą procesją rezurekcyjną.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół