• facebook
 • rss
 • Krakowskie Przedmieście pamięta!

  Agata Ślusarczyk

  dodane 10.04.2015 11:54

  Msza św, apel pamięci, kwiaty i modlitwa - setki osób uczestniczyły w porannych uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim.

  Uroczystości organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęły się o godz. 8 Mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w obok Pałacu Prezydenckiego.

  W homilii ks. Jan Sikorski przypomniał, że tragedia, która wydarzyła się pięć lat temu "wydawała się być ogromną klęską”.

  - Ale w jedności z Bogiem, nadzieją, wiemy, że nie wszystko, co po ludzku, jest klęską takim się staje na dłuższy czas - mówił duchowny. I dodał, że choć patrzy z bólem na ostatnie wydarzenia: "uwięziony wrak samolotu, skrzynki, uwięzioną myśl ludzką, której tak trudno przebić się z prawdą”, to wie, że nie odebrano nam nadziei.

  - Jeśli będziemy patrzeć z wiarą, to wszystko, co się dzieje, przemienia się na dobre. "Miłującemu Boga wszystko wychodzi na dobre" - mówił św. Paweł. I my mamy w to mocno wierzyć - zaapelował.

  Licznie zgromadzonym wiernym podziękował za "obecność, niezwykłą wytrwałość, wiarę i nadzieję”, bo "nie wiadomo, który odrzucony kamień stanie się fundamentem".

  Wiele osób przyszło na Krakowskie Przedmieście z wizerunkami śp. pary prezydenckiej i śp. Lecha Kaczyńskiego   Wiele osób przyszło na Krakowskie Przedmieście z wizerunkami śp. pary prezydenckiej i śp. Lecha Kaczyńskiego Agata Ślusarczyk /Foto Gość Po Mszy św.  uczestnicy uroczystości przeszli pod pałac Prezydencki. Prezesowi PiS towarzyszyli politycy tego ugrupowania - szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak, posłowie Jolanta Szczypińska, Joachim Brudziński, Jacek Sasin.

  W apelu poległych odczytano nazwiska 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Następnie Jarosław Kaczyński złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów. Modlono się także w intencji ofiar.

  Ok. godz. 9 na Krakowskim Przedmieściu zgromadziło się kilkaset osób. Niektórzy mieli biało-czerwone flagi, krzyże czy zdjęcia pary prezydenckiej.

  - Choć minęło już pięć lat, serce krwawi nadal - wyznała pani Jadwiga. Razem z koleżanką przyszła pod Pałac Prezydencki wysłuchać nagrania ostatniego przemówienia śp. Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu.

  Młode małżeństwo pojawiło się na Krakowskim Przedmieściu z potrzeby serca. - Boli nas to, że jako Polacy, nie możemy dowiedzieć się prawdy. Bardzo nam zależy, żeby ją poznać. To dla niej tu przyszliśmy - mówili ze łzami w oczach.

  "Polityczny mord”, "tragedia narodowa” czy "wielki żal” - te słowa często padały z ust zebranych pod Pałacem Prezydenckim osób.

  Uroczystości na Krakowskim Przedmieściu będą trwały cały dzień. Na telebimie będą wyświetlane filmy o katastrofie smoleńskiej, o godz. 15 odbędzie się modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, przed godz. 17 ze sceny ma przemawiać Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

  O godz. 19. zostanie odprawiona  Msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.

  O warszawskich obchodach piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej czytaj także:

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół