• facebook
 • rss
 • Majówka pod flagą biało-czerwoną

  Agnieszka Kurek-Zajączkowska

  dodane 03.05.2015 10:19

  Prezentacje grup rekonstrukcyjnych, biegi, koncerty, wystawa broni historycznej, zawody strzeleckie, pokaz musztry paradnej i grochówka. Tak na Cytadeli Warszawskiej świętowano Dzień Flagi.

  Głównym wydarzeniem pikniku był III Bieg Flagi na dystansie 10 km, którego trasa poprowadziła po terenie Cytadeli oraz ulicami Starego Żoliborza. Uczestniczyło w nim 620 osób. Czołówka pokonała ten dystans w nieco ponad pół godziny. Odbył się również marsz nordic walking na dystansie 3300 m, a specjalnie dla najmłodszych – bieg na 100 metrów.

  Majówka był okazją do przypomnienia sobie najnowszej historii Polski. Grupa Rekonstrukcyjna „Zgrupowania Radosław” w strojach z epoki prezentowała wyposażenie oraz opowiadała o działaniach i zwyczajach żołnierzy z czasów wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.

  - Tylko w filmach trzyma się broń za magazynek, bo to powoduje jego zacięcie. Normalnie chwytamy ją z przodu. Egzemplarzom powstańczym brakowało często muszki. W walce liczył się czas, wiec muszka nie była specjalnie potrzebna, bo i tak celowano po długości lufy – opowiadał chłopak w panterce.

  - Jak to jest, że noszę mundur, a jestem kobietą? Należę do Ochotniczej Legii Kobiet. Była to pierwsza polska ochotnicza organizacja wojskowa  dla pań. We Lwowie w  1918 r. walczyłyśmy na równi z mężczyznami – wyjaśniała młoda dziewczyna w zielonym mundurze.

  Na scenie wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wykonała takie szlagiery, jak „Warszawskie dzieci”, „Serce w plecaku” czy „Gdy piosenka szła do wojska”. Zatańczyli członkowie Klubu Tańca Towarzyskiego „Feeling”, a Orkiestra Wojskowa z Siedlec zapewniła pokaz musztry paradnej. Wystąpili też uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

  Przez czas trwania imprezy czynne były punkty animacji dla najmłodszych: malowanie buziek, wykonywanie flag Polski, lepienie z gliny, zabawy z klockami czy pogadanki edukacyjne z funkcjonariuszami Policji i oglądanie sprzętu pożarniczego.

  Honorowy patronat nad imprezą objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Gośćmi specjalnymi majówki był sekretarz stanu MON Czesław Mroczek i burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla.

  Organizatorami wydarzenia było Ministerstwo Obrony Narodowej, Zarząd Dzielnicy Żoliborz, Wojskowa Akademia Techniczna, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół