• facebook
 • rss
 • Polska wczoraj i dzisiaj

  Mariusz Majewski

  dodane 03.05.2015 14:06

  Państwowe uroczystości z okazji 3 maja odbyły się na placu Zamkowym.

  Z udziałem premier Ewy Kopacz i prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyły się w Warszawie uroczystości z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął ją przegląd wojska i hymn narodowy. Na maszt uroczyście wciągnięta została biało-czerwona flaga.

  Później doroczne przemówienie w święto narodowe wygłosił prezydent. - Kto odrzuca zgodę i współpracę, szkodzi polskiemu społeczeństwu i szkodzi Polsce. Dlatego gaśmy, a nie rozniecajmy ogień niechęci i konfliktów wewnętrznych. Budujmy siłę Polski, pamiętając, że zawsze siła jest w jedności – mówił Bronisław Komorowski.

  Podkreślił, że w obecnej sytuacji międzynarodowej i stanie zagrożenia, który utrzymuje się na Wschodzie, ważne jest zachowanie zgody narodowej. - Wielkie cele Polacy osiągnęli, gdy byli zjednoczeni i solidarni. Tak było z odzyskaniem wolności 26 lat temu. Tak było z uzyskaniem członkostwa w NATO i UE. Dziś, w obliczu zagrożeń, znowu trzeba nam odwagi i odpowiedzialności; roztropności i dalekowzroczności. Potrzeba nam elementarnej zgody ponad podziałami wokół wyzwań takich, jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo energetyczne czy modernizacja polskiej armii – argumentował prezydent.

    Mariusz Majewski /Foto Gość Zwrócił uwagę, że dzisiaj nie stoimy przed pytaniem, jak wolność odzyskać, ale przed wyzwaniem, jak wolność utrzymać i umocnić. Prezydent dziękował Polakom za codzienne zaangażowanie w budowanie lepszej i nowocześniejszej Polski, za współczesny wyraz patriotyzmu. - Za zrozumienie oczywistej prawdy, że wszyscy razem jesteśmy źródłem siły i sukcesu naszego kraju, że każda troska, działanie w imię rodziny, bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, jakości życia i przyszłości każdego z nas to przecież troska o cały naród i o nasze państwo - mówił Bronisław Komorowski.

  W miarę ciepły i słoneczny dzień przyciągnął na plac Zamkowy spory tłum warszawiaków i przyjezdnych. Z zaciekawieniem doroczne państwowe uroczystości obserwowali zagraniczni turyści. Zakończyła je defilada wojskowa.

  Wcześniej, w Zamku Królewskim, głowa państwa wręczył odznaczenia z okazji Święta Narodowego 3 maja. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został szef stowarzyszenia „Wspólnota Polska” działającegp na rzecz Polaków za granicą Longin Komołowski; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni m.in. Marek Chmaj, Katarzyna Dzieduszycka-Herbert i Krzysztof Varga.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół