• facebook
 • rss
 • 10 metrów głową w dół

  Tomasz Gołąb

  dodane 06.05.2015 17:51

  Aż 60 lat czekał na remont basen w Pałacu Kultury i Nauki. 12 mln zł wyłożyło miasto. Cieszą się głównie młodzi sportowcy, którzy odzyskali wysoką na 10 m wieżę do skoków. Paradoksalnie remont przysłużył się ich wynikom.

  Przez 60 lat służył kolejnym pokoleniom pływaków i skoczków. Pracownię skoków do wody powołano w Pałacu Młodzieży w 1955 roku, razem z oddaniem do użytku PKiN. Basen sportowy o wymiarach 25 na 12,5 m oraz głębokością do 4,8 m długo był najnowocześniejszą pływalnią w Polsce. Pierwszym trenerem oraz twórcą największych wyników sportowych był Aleksander Rękas, który pracował na basenie do roku 1988. Tu trenował m.in. Jerzy Kowalewski, który wystartował w dwóch konkurencjach - trampolina 3 m i wieża - na Olimpiadzie w Rzymie w 1960 r. Do dziś żaden polski skoczek, jak do tej pory, nie zdobył medalu olimpijskiego.

  Wiadomość o remoncie basenu w PKiN, która dotarła do pływaków i skoczków dwa lata temu, była zaskakująca. Chociaż każdy zdawał sobie sprawę, że niemal 60-letni obiekt wymaga generalnego remontu, wszyscy wiedzieli, że zamknięcie pływalni uniemożliwi dalsze treningi dużej grupie sportowców. Tu jednak zaskoczenie. Podobnie, jak w przypadku polskiego panczenisty, który zdobył medal, trenując bez krytego toru, tak wychowanek Pałacu Młodzieży w Warszawie Aleksander Gniadek zdobył wicemistrzostwo Europy juniorów w Bergamo we Włoszech w skokach do wody z wieży. To pierwszy medal na imprezie tej rangi, który zdobył zawodnik z Warszawy w ostatnich kilkunastu latach.

  W PKiN trenują najlepsi skoczkowie w kraju   W PKiN trenują najlepsi skoczkowie w kraju Tomasz Gołąb /Foto Gość Teraz skoczkowie będą mogli wrócić do treningów, bo kosztem 12 mln zł zakończył się remont basenu. A ponieważ Pałac Kultury i Nauki od 2007 r. stał się zabytkiem, remont przebiegał pod nadzorem konserwatorskim z zachowaniem walorów historycznych obiektu. Jest więc ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa - w męskiej. Na podłodze położono, zgodnie z pierwowzorem, biało-szarą szachownicę. Konserwacji poddano oryginalne plafony sufitowe, wymieniono zwykle białe drzwi na pasujące do stolarki w całym pałacu - drewniane, ciemnobrązowe. Widoczną dla użytkowników zmianą pływalni Pałacu Młodzieży, poza całkowicie nowym zapleczem higieniczno-sanitarnym, jest sposób przelewu wody w basenie z bocznego na górny. Spowodowało to podniesienie lustra wody, które stało się krawędzią basenu, a tym samym zmianę poziomów platform do skoków i trampolin o ok. 22 cm.

  Obiekt zyskał także system reflektorów oraz zwierciadeł rozpraszających, aby doświetlić lustro wody. Nowe są wszystkie systemy filtrujące wodę, wentylacja.

  Zajęcia dla uczniów będą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. 14.30-20.30, w soboty godz. 8-16. W godzinach rannych przewidziano pływanie szkół i uczelni. Nabór uczestników stałych zajęć na rok szkolny 2015/16 rozpocznie się w czerwcu. Na pozostałe godziny będą obowiązywały karnety 3- i 6-miesięczne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół