• facebook
 • rss
 • Wnuczek wciąż wyłudza

  Tomasz Gołąb

  dodane 12.05.2015 15:28

  Tylko w 2014 r. oszuści podając się za wnuczków lub policjantów wyłudzili od osób starszych w Warszawie 12 mln zł. W tym roku oszustw jest jeszcze więcej.

  W pierwszym kwartale 2015 roku policja odnotowała prawie 250 przestępstw wyłudzenia metodą "na wnuczka" lub "na policjanta". Aż 131 razy osoby starsze dały się oszukać i wyłudzono od nich aż  3,8 mln zł.

  Dlatego ratusz i Komenda Stołeczna Policji przypominają seniorom o zagrożeniu, jaką niesie działanie w dobrej wierze. Ruszyła druga odsłona kampanii informacyjnej „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”.

  Jak działają oszuści? Dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka".

  W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

  W  2014 r. w Warszawie wyłudzono w ten sposób ponad 12 mln zł. Na 612 prób aż 359 przypadków skończyło się kradzieżą.

  Przeczytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół