• facebook
 • rss
 • Gdzie Jezus jeszcze nie dojechał...

  Agnieszka Kurek-Zajączkowska

  dodane 13.06.2015 15:42

  Występ taneczno-muzyczny dzieci z Ghany, wystawa zdjęć misyjnych, koncert Joszko Brody, salon mody indyjskiej, Msza św. i Różaniec misyjny. "Strefa dzieci” w ramach IV Krajowego Kongresu Misyjnego przyciągnęła prawie 5 tys. uczestników.

  Z całej Polski do Warszawy przyjechały dzieci pierwszokomunijne, ministranci, członkowie ognisk misyjnych, schole, bielanki, dzieci Maryi, koła biblijne, Szkolne Koła Caritas i innych stowarzyszeń katolickich. W tradycyjnych strojach afrykańskich, indiańskich, azjatyckich, europejskich i mieszkańców Oceanii bawiły się i modliły. Dziecięca Stacja Kongresowa odbywa się w stolicy w ramach IV Krajowego Kongresu Misyjnego.

  Po powitaniu przez kard. Fernando Filoniego, prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów, dzieci wzięły udział we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. - Co robi misjonarz? Jak można mu pomoc? - pytał najmłodszych w homilii biskup. Z dziecięcych odpowiedzi można się było dowiedzieć, że "misjonarz jeździ tam, gdzie Jezus jeszcze nie dojechał", że "misjonarze mają w sercu Chrystusa, chwalą Pana Boga i opiekują się dziećmi potrzebującymi", a pomóc im możemy "przez modlitwę i koperty".

  W ramach spotkania był też czas na rozmowy z misjonarzami, zabawy i warsztaty w krużgankach Torwaru, salon mody czy oglądanie zdjęć z pracy misjonarzy. W południe w ramach "Muzycznych podróży misyjnych" wystąpił Joszko Broda z zespołem. Zaprezentował się też zespół Freespirit z Ghany z atrakcyjnym tanecznym spektaklem pełnym koloru i uroku ukazującym różnorodność kultur i tradycji ludów świata. Na halę wprowadzono audiowizualny most z najmłodszymi chrześcijanami z Afryki, Oceanii, Azji i Ameryki Południowej. Spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa przygotowaną przez dzieci, młodzież i dorosłych z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach.

  Do udziału w kongresie dzieci przygotowywały się przez kilka miesięcy. W okresie Wielkiego Postu podjęły "modlitwę pięciu palców" papieża Franciszka, a także dobrowolne wyrzeczenie w intencji misjonarzy. W maju natomiast uczestniczyły w nabożeństwach ku czci Matki Bożej i odmawiały dziesiątek Różańca w kongresowej intencji, tj. o ewangeliczną radość i misyjny zapał dla wszystkich ochrzczonych. Dowód swego zaangażowania - własnoręcznie wykonane papierowe dłonie i flagę misyjnego zapału - przywiozły ze sobą na Torwar.

  Drugi dzień IV Krajowego Kongresu Misyjnego zakończy uroczysta Msza św. w kościele Wszystkich Świętych. Przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi kard. Fernando Filoni, goszczący z okazji wydarzenia w Warszawie prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

  Po Mszy św. do kościoła Świętego Krzyża przejdzie procesja z Krzyżem i Ikoną Matki Bożej "Salus Populi Romani”, znakami przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół