Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zmarł ks. prof. Mieczysław Lubański

Przez 45 lat uczył warszawskich seminarzystów. Wykładał też na świeckich uczelniach.

4 lipca zmarł ks. prof. Mieczysław Lubański (l. 90), wieloletni wykładowca w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Urodził się 26 września 1924 r. w Warszawie na Nowym Bródnie W 1945 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie.Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim (1945-1950), a także filozofię i teologię w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie (1955-1958) oraz filozofię przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1959-1962). Święcenia kapłańskie otrzymał w archikatedrze warszawskiej 3 sierpnia 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Przez rok (1958-1959) pracował w parafii św. Jakuba w Skierniewicach w charakterze wikariusza i prefekta tamtejszego Liceum Pedagogicznego, Technikum Rachunkowości i Technikum Mechanicznego. Od 1965 r. do 2010 r. prowadził w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie wykłady z logiki, metodologii nauk, filozofii przyrody i teorii poznania. Wykładał również na Uniwersytecie Warszawskim, dawnej Akademii Teologii Katolickiej, KUL, Akademickim Studium Teologii Katolickiej, a następnie na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Zarządzania. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego, Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Matematycznego, autorem wielu prac naukowych i podręczników dla studentów. Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 Na razie nie są znane szczegóły dotyczące pogrzebu Księdza Profesora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 17/2024

28 kwietnia 2024

Takt i tolerancja?

To były czasy! Działo się – jakby to powiedziała mocno już podstarzała młodzież. Jan Paweł II na rok przed wstąpieniem Polski do UE tłumaczył uczestnikom narodowej pielgrzymki do Rzymu: „Wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy”.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu