• facebook
 • rss
 • Pojedynek na wolty

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 10.07.2015 19:11

  Nowy multimedialny pokaz w Centrum Nauki Kopernik trzyma w napięciu.

  Pełen błyskawic, wyładowań tak głośnych, że widzowie muszą zatykać uszy - taki jest nowy, multimedialny pokaz, przygotowany w Teatrze Wysokich Napięć w Centrum Nauki Kopernik. Jego premiera dla dziennikarzy odbyła się 10 lipca, dokładnie w 159.rocznicę urodzin  Nicoli Tesli, genialnego naukowca, który opatentował ponad 120 wynalazków. Tłem pokazu jest współzawodnictwo dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei: Thomasa Edisona, badacza prądu stałego i Nicoli Tesli, zwolennika prądu zmiennego.

  - Każdy spór w nauce jest korzystny - mówił Jarosław Barański, koordynator Teatru Wysokich Napięć CNK.

  O pożytkach tej rywalizacji i różnicach pomiędzy prądem stałym i zmiennym, widzowie mogą dowiedzieć się w czasie 20-minutowego spektaklu. Zobaczą w działaniu generator Van de Graaffa, od którego włosy na głowie stają dęba, drabinę Jakuba i transformator Tesli, który potrafi zamienić się w instrument muzyczny. Kule i rury plazmowe umożliwią z kolei zaobserwowanie wyładowań elektrycznych w gazach.

  11 i 12 lipca CNK przygotowało specjalny program z okazji urodzin Tesli. Będzie można wykonać szereg elektryzujących doświadczeń, a nawet zajrzeć do elektrycznego samochodu marki Tesla. Zajęcia na ten weekend przygotowały wszystkie laboratoria Kopernika i przestrzeń warsztatowa Majsternia, w której będzie można samodzielnie budować proste urządzenia elektryczne. Wstęp w ramach biletu na wystawy

    Kula plazmowa
  Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
  Pokazy w Teatrze Wysokich Napięć odbywają się w weekend o 10.15, 11.00, 11.45, 12.30, 13.15, 14.00, 14.45, 15.30, 16.15, 17.00, 17,45, 18.30. "Pojedynek mistrzów" będzie dostępny w stałym repertuarze Teatru.

  Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 r. Pochodził z serbskiej rodziny. Studiował w Grazu i Pradze, pracował w Budapeszcie, Strasburgu i Paryżu, a potem zatrudnił go w Nowym Jorku Thomas Edison. Tesla opatentował ponad 300 rozwiązań dotyczących ponad 120 wynalazków. Jest twórcą m.in. silnika elektrycznego, prądnicy prądu przemiennego, dynama rowerowego, baterii słonecznej, radia, elektrowni wodnej oraz pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Naukowiec zmarł w Nowym Jorku w 1943 r.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: CNK, KOPERNIK, PRĄD, TESLA

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół