• facebook
 • rss
 • Ostrzeżenia przed upałem

  Tomasz Gołąb

  dodane 10.08.2015 15:01

  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: kolejny tydzień, co najmniej do soboty 15 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza.

  Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie we wtorek słupki będą wskazywać 32 stopnie. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, w środę  prognozowane są 33 stopnie, w czwartek - 34 stopnie, a w piątek i sobotę ok. 36 stopni. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad: unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia - osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 110-17, chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie, osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym, pić 2-3 litry napojów dziennie, spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.

  Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.: bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności, gorączkę, dreszcze, czy drgawki i przyśpieszenie tętna należy ułożyć poszkodowanego w cieniu, podać wodę, nałożyć zimne kompresy i wezwać pomoc medyczną.

  - Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 39 osób, z czego aż 32 od początku czerwca. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. W naszym województwie jest 46 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowysk.gis.gov.pl, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku. Informacja o dopuszczeniu wody do kąpieli jest też na bieżąco aktualizowana na stronie mazowieckiego sanepiduwww.wsse.waw.pl (zakładka Kąpieliska 2015) - wyjaśnia wojewoda mazowiecki.

  W siedmiu miejscach w centrum miasta ustawione zostały kurtyny wodne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół