• facebook
 • rss
 • Od dziecka z kamerą

  Tomasz Gołąb

  dodane 02.09.2015 10:16

  Będzie kształcić przyszłych reżyserów, operatorów kamer i aktorów. Pierwsze w Polsce Gimnazjum Filmowe powstało na warszawskim Żoliborzu.

  Maksymilian Krosnowski zawsze marzył, by fotografować. Ale nie wyklucza, że kiedyś stanie za kamerą. Rafał Figiel swoją przyszłość wiąże z aktorstwem. Ale może w przyszłości stanie z drugiej strony kamery. Obaj rozpoczęli właśnie naukę w pierwszym w Polsce Gimnazjum Filmowym. Szkoła powstała przy Warszawskiej Szkole Filmowej, której jednym z założycieli jest Bogusław Linda.

  - Witam w rodzinie filmowej. Od  dziś wasze życie nie będzie już takie samo, bo ten dziwny zawód związany jest z ciągłym grzebaniem w jasnych i ciemnych stronach innych ludzi - mówił inaugurując nowy rok szkolny aktor, znany z mocnych ról filmowych.

  Gimnazjum Filmowe z oddziałami dwujęzycznymi to szkoła prywatna. To jedyna w Polsce szkołą ponadpodstawową o profilu filmowym. Od dwóch lat w budynku przy ul. Gen. Zajączka działa także Liceum Filmowe, które ma setkę uczniów. W gimnazjum w pierwszym roku jego działalności będzie tylko jedna klasa.

  - Warsztaty kreatywności uczą wrażliwości i odwagi tworzenia. Zajęcia z plastyki, podstaw zawodów filmowych i fotografii, szeroko pojętej kultury i sztuki uczą historii, teorii i rzemiosła. Umiejętności zdobyte na tych zajęciach pozwolą uczniom dostrzec w rysunku – kadr, w fotografii – opowieść, w scenografii – historię, w kolorze – symbol, czy też emocję. Nauka malowania światłem przygotowuje do zawodu operatora. Nauka komponowania własnych wypowiedzi w różnych językach opierająca się na obserwacji świata i ludzi, przygotowuje do zawodu scenarzysty. Ale z równą starannością będziemy uczyć w naszym gimnazjum chemii czy matematyki - zapewnia dyrektor szkoły i nauczyciel języka polskiego, Jolanta Knap.

  Przez trzy lata gimnazjum realizowany będzie tradycyjny program ogólnokształcący, wzbogacony jednak zajęciami związanymi ze sztuką, w filmową, jak m.in. zajęcia z fotografii, animacji. 

  - Mam nadzieję, że wśród was są przyszli zdobywcy Oscarów albo przynajmniej Złotych Lwów - mówił z kolei obecny na uroczystości Krzysztof Bugla, burmistrz Żoliborza.

  Przy ul. Gen. Zajączka od 2004 r. działa także Warszawska Szkoła Filmowa. 29 września 2011 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał decyzję o wpisaniu WSF do rejestru uczelni niepublicznych oraz związków uczelni niepublicznych. Tym samym Warszawska Szkoła Filmowa stała się jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce. W 2014 szkoła policealna zmieniła nazwę i przygotowała nowy program nauczania. Szkoła działa pod nazwą Filmowe Studium Policealne przy Warszawskiej Szkole Filmowej, a słuchacze mają do wyboru dwie nowoczesne ścieżki kształcenia: aktorstwo oraz film (specjalności: reżyseria, sztuka operatorska, montaż i produkcja filmowa).

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół