• facebook
 • rss
 • Puzzle z dna Wisły

  Tomasz Gołąb

  dodane 03.09.2015 13:22

  Szwedzi w czasie Potopu dzieła sztuki, kamienne rzeźby, wnętrza pałaców i kosztowności rabowali, ładując na barki. Nie wszystkie docierały do Gdańska. Wisła pochłonęła zapewne wiele takich skarbów. Teraz powoli je oddaje. Bezcenne znaleziska archeolodzy liczą w tonach.

  Prawego brzegu Wisły strzeże policja. Wysychająca rzeka od kilku lat oddaje zrabowane Warszawie skarby, których nie udało się wywieźć Szwedom w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku.

  - Musieli mieć słabych flisaków. Zatonęła wówczas co najmniej jedna barka z fragmentami Pałacu Kazimierzowskiego - domyśla się dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW, który razem z Marcinem Jamkowskim – dziennikarzem, fotografem, płetwonurkiem, członkiem nowojorskiego The Explorers Club, od 2009 r. interesuje się tym, co na warszawskim odcinku leży w Wiśle.

  Szwedzi w czasie Potopu dzieła sztuki, kamienne rzeźby, wnętrza pałaców i kosztowności rabowali, ładując na tzw. szkuty, czyli specjalne płaskodenne barki drewniane. Nie wszystkie docierały do Gdańska, by pokonać Bałtyk. Wisła pochłonęła zapewne wiele takich skarbów. Tak się stało również z fragmentami architektury Pałacu Kazimierzowskiego z Krakowskiego Przedmieścia.

    Tomasz Gołąb /Foto Gość Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski przez trzy lata najpierw wertowali archiwa, potem prowadzili badania dna Wisły wyspecjalizowanym sprzętem, schodząc ze sprzętem pod wodę.  W 2011 r. z rzeki wyciągnięto ponad 70 marmurowych fragmentów detali architektonicznych o łącznej wadze ponad 5 ton. Jednym z najbardziej unikalnych znalezisk była płaskorzeźba z herbem Wazów z 1610 roku.

  Teren eksploracji archeologów jest w tym roku wyjątkowo rozległy. Bo Wisła osiągając rekordowo niski poziom odsłoniła jeszcze więcej niż w poprzednich latach.

  - Najpierw badaliśmy ten teren echosondą i sonarami, potem schodziliśmy pod wodę i szukaliśmy po omacku, ale w tym roku Wisła naprawdę sprawiła nam niespodziankę - mówi Marcin Gałkowski, pokazując wydobyte z dna Wisły fragmenty portalu Pałacu Kazimierzowskiego.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół