• facebook
 • rss
 • Szkoła daje mapę, Kościół - kompas

  Tomasz Gołąb

  dodane 06.09.2015 17:32

  - Szkoła uczy nas zachwycającej mapy życia i świata, ale to przy ołtarzu uczymy się odkrywać kompas. Szczęśliwy, kto się nim kieruje - mówił bp Michał Janocha podczas inauguracji roku szkolnego w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

  Ponad 120 uczniów szkół pijarskich z całej Polski, nauczyciele i przedstawiciele kuratorium wzięli udział w warszawskiej inauguracji roku szkolnego w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha, który w homilii nawiązał do czytań mszalnych o uzdrowieniu głuchoniemego.

  - "Effatha" to wezwanie do otwarcia się na doświadczenie innych, na tajemnice i piękno świata, które są większe niż nasze poznanie. Tego uczymy się szczególnie w szkole, która przekazuje doświadczenie pokoleń. Ale w tym "effatha" ukryte jest także inne przesłanie. Drzwi, które się otwierają, muszą umieć się także zamykać na to, co nas degraduje i niszczy. Nasze życie staje się dobre i piękne, ale jeśli chłoniemy z internetu rzeczy przypadkowe, nasze życie staje się przypadkowe, nierzadko złe - mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

  Biskup zwrócił uwagę, że ewangeliczne znaczenie wezwania "effatha", które usłyszał głuchoniemy z dzisiejszej Ewangelii św. Marka, oznacza zachętę do otwarcia na Boga.

  W Mszy św. wzięła udział także Władysława Papis, świadek objawień Jezusa i Matki Bożej z czasów II wojny światowej. Sanktuarium powstało w miejscu objawień   W Mszy św. wzięła udział także Władysława Papis, świadek objawień Jezusa i Matki Bożej z czasów II wojny światowej. Sanktuarium powstało w miejscu objawień Tomasz Gołąb /Foto Gość - Otwórz się na ten wymiar świata i życia, który nadaje sens wszystkiemu. Otwórz się na Tego, który wszystko stworzył i do Którego zmierzamy. Otwórz się na tajemnicę, która przekracza twój umysł i doświadczenie - mówił, dodając że przez kilka lat pracował wśród dzieci niewidomych w podwarszawskich Laskach. - One uczyły mnie, że najważniejsze widzi się sercem. Tu, w kościele, uczymy się tego od Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. To miłość nadaje sens ludzkiemu poznaniu, lekcjom, codziennym wysiłkom. Gdyby nie Ona, świat straciłby sens. W życiu można mieć wiele talentów i pieniędzy, ale jeśli nie ma się doświadczenia miłości, wszystko traci sens. Każdy z nas jest trochę niewidomy, gdy nie umie słuchać. Jesteś stworzony do tego, by nieustannie przekraczać samego siebie. Jesteś powołany by wśród tysiąca propozycji, które daje życie, wybrać właściwą. Każdy ma w sercu taki kompas - mówił bp Michał Janocha.

  W trakcie Mszy św. bp Michał Janocha dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy Matki Bożej. Odmówiono również zawierzenie Bogu Ojcu dzieł wychowania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół