• facebook
 • rss
 • Mazowsze stworzy politykę migracyjną

  aś /mazowieckie.pl

  dodane 10.09.2015 11:18

  Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał pełnomocnika ds. migracji. Jego zadaniem będzie stworzenie regionalnej polityki migracyjnej w celu integracji społecznej i kulturowej rosnącej liczby cudzoziemców.

  - Ostatnio przyjęliśmy 19 polskich rodzin z Donbasu. Teraz przed nami wyzwanie wielokrotnie większe i trudniejsze. Połowa przyjeżdżających do Polski cudzoziemców pozostaje w naszym województwie, przede wszystkim w Warszawie - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

  Pełnomocnik opracuje plan wsparcia związany z przyjmowaniem uchodźców w województwie mazowieckim, w tym doraźnej pomocy o charakterze socjalnym oraz stworzenia programu preintegracyjnego. Plan dotyczyć będzie także wsparcia w procesie podejmowania edukacji i uzyskiwania pracy. Do obowiązków pełnomocnika będzie należało również wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą mogły być wykorzystane w polityce migracyjnej państwa. 

  Funkcję pełnomocnika ds. migrantów pełnić będzie Izabela Szewczyk, dotychczasowa dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, który w tym roku wydał ponad 50 tys. decyzji. Jest współautorką wprowadzonych od 2008 r. zmian, polegających na usprawnieniu zarządzania i obsługi klientów. Uczestniczyła w tworzeniu Forum Cudzoziemców, które jest formą stałej współpracy z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz pomocy i integracji obcokrajowców. Jej efektem było utworzenie Centrum Informacji Cudzoziemców.

  Do zadań Wydziału należy m.in. prowadzenie postępowań w sprawach legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski czy wydawania zezwoleń na pracę oraz przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelstwa. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół