• facebook
 • rss
 • Chcą dentystów, nie katechetów

  Tomasz Gołąb

  dodane 13.09.2015 15:07

  Konwencja wyborcza Zjednoczonej Lewicy odbyła się w Forcie Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Przedstawiciele SLD, Twojego Ruchu, Polskiej Partii Socjalistycznej, Unii Pracy i Zielonych przedstawili kolejny festiwal obietnic.

  - Marzenia można oszukać, ale rzeczywistości nie - mówił Krzysztof Gawkowski, który wraz z Barbarą Nowacką w Forcie Sokolnickiego na Żoliborzu zaprezentował program wyborczy Zjednoczonej Lewicy. Wprawdzie zarzekali się, że nie będą licytować się na hasła wyborcze bez pokrycia, ale za chwilę hojnie wymieniali środowiska i kwoty pieniędzy, którymi mają zamiar je zasilić po zwycięskich wyborach 25 października.

  - Podniesiemy płacę minimalną do 2,5 tys. zł, zlikwidujemy bezpłatne staże, zwolnimy z ZUS pierwsze dwa stanowiska pracy utworzone przez pracodawców, podniesiemy o 200 zł emerytury, na zdrowie przeznaczymy 7 proc. naszego PKB, więcej damy na edukację i wyrównamy szanse płacowe kobiet i mężczyzn - zapewniał Krzysztof Gawkowski. - Chcemy mieć dentystów, a nie katechetów - dodał.

  Wraz z Barbarą Nowacką przekonywał, że Zjednoczona Lewica ma program odpowiedzialny i realny.

  - Jego koszty muszą ponieść spekulanci, bankierzy oraz Kościół. Powrócimy też do 40 proc. stawki podatku PIT dla najlepiej zarabiających i zmniejszymy stawkę VAT do 21 proc. - mówili do około 300 osób, które zgromadziły się przed sceną.

  Cały program Zjednoczonej Lewicy ma kosztować 107 mld zł. Lewica chce go sfinansować także wprowadzając podatek od czynności bankowych.

  - 1 proc. podatku dałby ok. 50 mld złotych - grzmiał ze sceny Leszek Miller. - Polska będzie tolerancyjna, kolorowa i pogodna. Ludzie będą żyli dostatnio. Nie pozwolimy nikomu umierać w kolejkach do lekarza - dodał.

  W programie Zjednoczonej Lewicy znalazły się również postulaty dotyczące świeckiego państwa. ZL domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego, wyprowadzenia lekcji religii ze szkół, ochrony godności mniejszości religijnych i osób bezwyznaniowych oraz usunięcia z Kodeksu Karnego przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Zjednoczona Lewica chce też likwidacji etatów kapelanów (z wyjątkiem jednostek skoszarowanych) oraz opodatkowania księży podatkiem dochodowym.

  ZL wpisało do programu także zniesienie ustawy antyaborcyjnej, refundację antykoncepcji, wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich i depenalizację posiadania niewielkiej ilości marihuany.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół