Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wojenne historie przelane na papier

W Powsinie znajduje się jeden z pierwszych cmentarzy wojennych w Polsce. Próbą ocalenia od zapomnienia spoczywających tam powstańców jest album "Nasi bohaterowie”.

Wojenne historie przelane na papier   Okładka albumu o powstańcach spoczywających na cmentarzu w Powsinie Agata Ślusarczyk /Foto Gość Według obiegowej opinii Powstanie Warszawskie toczyło się w kilku dzielnicach stolicy - na Woli, Ochocie, Pradze, Starym Mieście, Powiślu, Czerniakowie, Mokotowie, Żoliborzu i Śródmieściu. Jednak daninę krwi składali także żołnierze walczący na obrzeżach miasta w VII Obwodzie "Obroża”, a w nim 5 Rejonie "Gątyń” obejmującym Piaseczno, Konstancin, Jeziornę, Lasy Kabackie, Powsin, częściowo Wilanów i Lasy Chojnowskie. Tę lukę w potocznej wiedzy o Powstaniu Warszawskim na południe od jej administracyjnych granic wypełnia wydany w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego album "Nasi Bohaterowie” redagowany przez byłego wieloletniego proboszcza parafii św. Elżbiety w Powsinie ks. Jana Świstaka. 

Album ze względu na dużą popularność doczekał się drugiego wydania. - To bliżsi lub dalsi krewni, albowiem większość z 63 poległych żołnierzy i sanitariuszek pochowanych na powsińskim cmentarzu pochodziła z okolicznych miejscowości: Powsina, Wilanowa, Jeziorny, Mirkowa, Konstancina, Klarysewa, Kabat, Skolimowa czy Słomczyna - wyjaśnia we wstępie do książki dr Zbigniew Mirosław Osiński z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wiele z powstańczych biografii opowiadały twórcom albumu żyjące rodziny. Do dziś w pamięć o bohaterach powstańczych walk jest w Powsinie kultywowana. W pobliżu kościoła św. Elżbiety spoczywają żołnierze poszczególnych plutonów 5 Rejonu "Gątyń”: kompanii "Krawiec”, Samodzielnego Batalionu NSZ im. Czesława Mączyńskiego, mokotowskich batalionów "Oaza” i "Ryś”, powstańcy polegli 18 i 19 VIII 1944 r. na Skarpie Warszawskiej, w Wolicy, Wilanowie w czasie słynnej akcji przebijania się oddziałów ppłk "Grzymały” do Warszawy. 

- Dodatkowym walorem albumu jest omówienie okresu przedpowstaniowego na terenie 5 rejonu VII Obwodu Komendy Okręgu AK, opis przebiegu walk i część poświęcona samemu cmentarzowi, który jak warto podkreślić, jest jednym z pierwszych cmentarzy warszawskich - zaznacza historyk z MPW. 

Album "Nasi bohaterowie” został wydany przez Centrum Kultury Wilanów. 26 listopada, o godz. 15 w siedzibie CKW przy ul. Kolegiackiej 3 w ramach Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się spotkanie poświęcone albumowi. Wezmą w nim udział ks. Jan Świstak, pomysłodawca i współautor publikacji oraz historyk prof. dr hab. Jan Żaryn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy