• facebook
 • rss
 • Pamięci prezydenckiego kapelana

  jjw, KAI

  dodane 01.10.2015 11:24

  Postać ks. Romana Indrzejczyka, kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zostanie uczczona odsłonięciem pamiątkowego kamienia 5 października na Placu Inwalidów na Żoliborzu.

  Upamiętnienie będzie miało formę steli, czyli kamiennej płyty wykonywanej zwykle z inskrypcją lub płaskorzeźbioną dekoracją. Jej odsłonięcie nastąpi 5 października o godz. 12 na Placu Inwalidów. Uroczystość poprzedzi dzień wcześniej Msza św. w intencji śp. ks. Romana Indrzejczyka, odprawiona o 10.30 w pobliskim kościele Dzieciątka Jezus, którego proboszczem w latach 1986-2004 był właśnie ks. Indrzejczyk.

  Ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był najpierw wikariuszem parafii w Drwalewie i Grodzisku Mazowieckiem, następnie w kilku parafiach warszawskich.Dwukrotnie był krajowym duszpasterzem służby zdrowia: w latach 1961-1976, a następnie 1989-1994. W latach 1987-1989 był duszpasterzem służby zdrowia w Warszawie.Przed 13 grudnia 1981 r. organizował wieczory poetycko-muzyczne w parafii w Tworkach (był duszpasterzem tamtejszego szpitala psychiatrycznego). Założył i prowadził (1981-86) zespół młodzieżowy.

  Od grudnia 1982 prowadził spotkania kolędowe i wieczory poetyckie. Sam też pisał wiersze, które wydał w kilku tomikach. Wiele z nich zostało wydanych przez jego przyjaciół, nie tylko w języku polskim.W czerwcu 1986 r. w parafii Dzieciątka Jezus zorganizował tzw. Parafialne Studium Religijno-Społeczne, w ramach którego prowadzono wykłady historyczne oraz wieczory poetycko - muzyczne. W latach 1981-89 kolportował pisma podziemne oraz książki wielu wydawnictw podziemnych i emigracyjnych. Tu kontynuował także swoją pomoc działaczom opozycji.

  Ks. Indrzejczyk udzielał się także aktywnie w ruchu ekumenicznym i dialogu międzyreligijnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym ze strony chrześcijańskiej Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W kościele Dzieciątka Jezus, gdzie był proboszczem, wielokrotnie odbywały się nabożeństwa ekumeniczne oraz spotkania z okazji żydowskiego święta Simchat Tora (Radość Tory), w których uczestniczyli też goście z zagranicy. Przy parafii gromadziły się też osoby związane z międzynarodowym ruchem Pax Christi, którego koordynatorem w kraju był ks. Indrzejczyk.

  Przez dziesiątki lat był czynnym katechetą. Kochał pracę z młodzieżą. We współpracy z Ordynariatem Polowym,patronował Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół im. ks. płk Tadeusza Dłubacza, skupiającemu młodzież i kadrę nauczycielską szkół podstawowych i gimnazjów z Podkarpacia, których założycielem był wojskowy kapelan.

  Od grudnia 2005 r. pełnił funkcję kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz rektora kaplic prezydenckich.Zginął w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie został honorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia.

  Kapłaństwu, twórczości poetyckiej i działalności publicznej ks. Romana Indrzejczyka poświęcona jest strona www.ksiadzroman.pl Działa też upamiętniający jego życie profil "Żwykły Ksiądz" na Facebooku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół