• facebook
 • rss
 • Rozpoczęli 200. rok akademicki!

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 01.10.2015 16:34

  Największa uczelnia w Polsce, najstarsza w Warszawie zainaugurowała nowy, jubileuszowy rok nauki.

  Blisko 48 tys. studentów, w tym 17 tys. nowych, rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Rok wyjątkowy, bo najstarsza warszawska uczelnia wkroczyła w 200. jubileusz.

  Tradycyjnie nowy rok akademicki rozpoczął orszak przedstawicieli Senatu UW oraz władz warszawskich uczelni, którzy ubrani w odświętne togi, przeszli sprzed Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum. Rektor UW prof. Marcin Pałys powitał przybyłych gości, wśród nich m.in. premier Ewę Kopacz, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele Kościołów. Obecni byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore, warszawski biskup pomocniczy Michał Janocha oraz rektor kościoła akademickiego św. Anny ks. Jacek Siekierski i proboszcz bazyliki katedralnej w Warszawie ks. prałat Bogdan Bartołd, dawny duszpasterz akademicki.

  W krótkim przemówieniu rektor UW zachęcał studentów do pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają im studia na najlepszej uczelni w Polsce. Pracowników naukowych zaś uczulał, by dbali o utrzymanie wysokiego poziomu nauczania i by podejmowali nowe, oryginalne wyzwania naukowe.

  - Jesteśmy najlepsi w Polsce, ale naszą ambicją jest znaleźć się w pierwszej dwudziestce najlepszych europejskich uczelni - mówił prof. Pałys.

  Zwrócił się przy tym do obecnej na uroczystości premier Ewy Kopacz, prosząc jej rząd o wsparcie tak ważnej dla polskiej nauki uczelni i środowiska naukowego.

    Premier Ewa Kopacz zapowiedziała zwiększenie nakładów na naukę
  Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
  - To uczelnia, gdzie studiuje najwięcej obcokrajowców w Polsce. To wy pielęgnujecie ten dobry obraz Polski za granicą. Pokazujecie, ze Polska jest piękna, nowoczesna, otwarta i tolerancyjna - mówiła premier.- Tak jak obiecałam w moim exposé, jeszcze w tym roku pierwsi polscy studenci będą mogli skorzystać z programu „Studia dla wybitnych”. Cieszę się, że dotrzymałam słowa, a państwo opłaci co roku stu najlepszym studentom naukę na renomowanych uczelniach. Zapewni im też utrzymanie, mieszkanie, ubezpieczenie i transport. 

  Dodała przy tym, że w tym roku w nowym roku akademickim rusza program „Uczelnie przyszłości”, na który do 2020 r. rząd przeznaczy 5 mld zł. W jego ramach uczelnie będą realizować Program Rozwoju Kompetencji, który wyposaży studentów w kompetencje miękkie takie, jak np. współpraca w grupie. Premier poinformowała też, że w przyszłorocznym budżecie nakłady na naukę wzrosną o 6 proc.

  - Patrząc zaś na same środki krajowe, bez pieniędzy europejskich, to odnotowujemy wzrost aż o 15 proc. – podkreślała premier Ewa Kopacz. 

  Ci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, otrzymali indeksy z rąk rektora UW. Pierwszy w tym roku wykład, zatytułowany „Zagrożone języki: wyzwania nauki zaangażowanej”, wygłosiła dr Justyna Olko z Wydziału „Artes Liberales”.

  Z okazji jubileuszu uczelnia przygotowała szereg atrakcji o których szczegółowo będzie można dowiedzieć się ze specjalnej strony: www.uw200.uw.edu.pl, która ruszy lada dzień. Temu, jak przez lata zmieniał się Uniwersytet, można przyjrzeć się na wystawie jubileuszowej, otwartej 1 października w Galerii UW w Pałacu Kazimierzowskim. To 36 plansz o historii i czasach współczesnych, które później podróżować będą po Warszawie, Polsce i świecie. Jesienią otwarta zostanie specjalna strefa UW z warsztatami, wykładami, debatami i imprezami kulturalnymi dla dzieci, dorosłych i seniorów, a uniwersyteccy eksperci będą udzielać porad. Na początku 2016 roku Narodowy Bank Polski wyemituje serię okolicznościowych monet. W planach jest też koncert w Filharmonii Narodowej, widowisko multimedialne oraz wydanie książki o tym, jak i co jadali studenci i pracownicy UW.

  Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. w Petersburgu. Na początku powołano pięć wydziałów. Kilka lat później studiowało w nim około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Teraz na UW wydziałów jest 20, studentów 48 tys., a nauczycieli akademickich 3,5 tys., w tym 820 profesorów. Najmniejszym, a zarazem najmłodszym z nich jest Wydział „Artes Liberales”. Istnieje od 2012 roku, uczy się tam nieco ponad 180 osób. Największym jest natomiast Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, gdzie studiuje 5,8 tys. osób, a najstarszy to Wydział Prawa i Administracji (5 tys. osób). Na Uniwersytecie działa również ponad 29 innych jednostek naukowo-badawczych.

  Na przestrzeni 200 lat UW wykształcił 5 noblistów (Henryk Sienkiewicz, Menachem Begin, były premier Izraela, Czesław Miłosz, Joseph Rotblat, fizyk i radiobiolog oraz Leonid Hurwicz, ekonomista), dał też początki innym stołecznym uczelniom. Z Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego powstała Akademia Medyczna (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Akademia Teologii Katolickiej (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Chrześcijańska Akademia Teologiczna powstały w 1954 roku z Wydziału Teologicznego UW. Uniwersytet miał też kiedyś weterynarię (obecnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) i Zakład Fizjologii Człowieka (Akademia Wychowania Fizycznego). W czasach Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego działał też Wydział Nauk i Sztuk Pięknych, na którym studenci uczyli się rysunków, malarstwa, a nawet muzyki. Obecnie tych przedmiotów uczą inne stołeczne uczelnie.

   

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół