Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kochała Boga i ludzi

W Warszawie pożegnano s. Zofię Alinę Chomiuk, wieloletnią przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Loretanek, postulatorkę beatyfikacji bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia.

Mszy św. pogrzebowej z udziałem ośmiu biskupów i licznie zgromadzonych kapłanów w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na stołecznej Pradze przewodniczył bp Marek Solarczyk, a homilię wygłosił bp Piotr Sawczuk.

Podkreślił w niej, że jedyną przepustką człowieka do nieba jest miłość. "Jezus obiecał nam, że w Domu Jego Ojca jest miejsce dla każdego, stąd możemy mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie. Nie da się go porównać do niczego, co znamy na ziemi. Ani ucho nie słyszało, ani oko nie widziało, ani w serce człowieka nie wstąpiło to, co Bóg przygotował tym, którzy go miłują" - powiedział biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Przywołując postać zmarłej podkreślił, że była ona osobą niezwykle cichą i pokorną, która kochała Boga i ludzi. - Swoim hasłem duchowym uczyniła słowa "Wola Boża jest moim pokojem". Nie była przywiązana do własnego zdania i planów, co można było zaobserwować, gdy mówiła, że czegoś nie umie, czy coś jej nie wyszło, choć wszyscy z boku widzieli, że było zupełnie odwrotnie - zauważył kaznodzieja.

Wspomniał przy tym o jej ogromnej życzliwości i otwartości dla tych, z którymi się spotykała. - Na jej twarzy pojawiał się zwykle uśmiech, który miał ośmielić rozmówcę. Następnie z uwagą słuchała człowieka. Także jej odpowiedzi nie sprawiały wrażenia, że się narzuca czy mądrzy - dzielił się wspomnieniami biskup. Podkreślił także wkład s. Zofii w proces beatyfikacyjny założyciela zgromadzenia loretanek, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. - W 1993 roku mianowana została postulatorką procesu, pracując nad tzw. positio - przypomniał mówca.

Mszę św. pogrzebową pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka koncelebrowali biskupi: Tadeusz Pikus, Mieczysław Cisło, Antoni Pacyfik Dydycz, Stanisław Stefanek, Piotr Sawczuk, Kazimierz Romaniuk i Józef Zawitkowski. Po liturgii ciało zmarłej przewieziono do Loretto k. Wyszkowa, gdzie spoczęło na cmentarzu zgromadzenia.

Siostra Zofia Chomiuk zmarła 4 października 2015 w wieku 75 lat w domu Zgromadzenia w Warszawie-Rembertowie, po krótkiej chorobie nowotworowej. W zgromadzeniu przeżyła 41 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 17/2024

28 kwietnia 2024

Takt i tolerancja?

To były czasy! Działo się – jakby to powiedziała mocno już podstarzała młodzież. Jan Paweł II na rok przed wstąpieniem Polski do UE tłumaczył uczestnikom narodowej pielgrzymki do Rzymu: „Wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy”.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu