• facebook
 • rss
 • Zostaną tylko nieśmiertelniki?

  Tomasz Gołąb

  dodane 14.10.2015 08:21

  Fundacja Kapucyńska wraz z bezdomnymi wyruszy na Cmentarz Komunalny Południowy w Warszawie, by posprzątać groby tych, o których nikt nie pamięta - bezdomnych z nagrobnymi tabliczkami "N.N.".

  Każdego roku na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Warszawie pojawia się około 30 nowych grobów bez imienia.

  Nagrobny napis N.N. wbrew swojemu znaczeniu (łac. nomen nescio – imienia nie znam) mówi wiele – samotna śmierć, życie w opuszczeniu, brak domu, pomocnej ręki. Ludzie pochowani w grobie bez imienia mają swoją historię, bo przecież mieli swoje życie. I choć zapomniała o nich rodzina czy przyjaciele, to pamiętają o nich inni. Inni – czyli ci, którzy mają świadomość podobnego losu. Bezdomni - mówi Małgorzata Kamińska z Fundacji Kapucyńskiej.

  Organizacja działająca przy kościele kapucynów z ul. Miodowej po raz kolejny organizuje akcję „Bezdomni dla bezimiennych”. Związana jest ona ze stałym przedsięwzięciem fundacji – „Nieśmiertelnikami”. Od 2011 r. w ramach tego projektu rozdano około 800 nieśmiertelników, czyli tabliczek z danymi bezdomnego i adresem Fundacji Kapucyńskiej. W przypadku nagłej śmierci bezdomnego, nieśmiertelnik pozwoli ustalić jego tożsamość, dzięki czemu nie zostanie on pochowany bezimiennie. Te niewielkie blaszki są również formą przypomnienia o nieśmiertelności, nadzieją na nowe, lepsze życie.

  Akcja „Bezdomni dla bezimiennych” odbędzie się 17 października. Fundacja Kapucyńska wraz z bezdomnymi wyruszy na Cmentarz Komunalny Południowy w Warszawie, by posprzątać groby tych, o których nikt nie pamięta - bezdomnych z nagrobnymi tabliczkami "N.N.".

  Akcję sprzątania grobów przez bezdomnych poprzedzi Msza św. w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie przy ul. Miodowej 13.

  „Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” powstała w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich. Jej fundatorem jest aktor Radosław Pazura. Wspiera działalność Braci Mniejszych Kapucynów skierowaną do ludzi potrzebujących. Bracia od 20 lat prowadzą przyklasztorną Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie przy ulicy Miodowej 13. Z jadłodajni korzysta codziennie około 200 osób, które otrzymują posiłek nie tylko dla ciała. Przy jadłodajni funkcjonuje aktywne duszpasterstwo bezdomnych, organizowane są rekolekcje i spotkania formacyjne. Realizacja działań możliwa jest dzięki wsparciu blisko 100 wolontariuszy oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół