• facebook
 • rss
 • Zdążyli przed 1 listopada

  jjw

  dodane 15.10.2015 18:41

  Ukończono renowację powstańczej kwatery na Powązkach.

  Członkowie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wizytowali dziś wojskową nekropolię na Powązkach.

  Kilka dni temu ukończono prace w kwaterze C na Powązkach Wojskowych, gdzie pochowane są szczątki ok. 700 osób żołnierzy i ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. W ramach remontu postawiono nowe, granitowe płyty epitafijne. Na nich wyrytych zostało 260 nazwisk osób zidentyfikowanych po 70 latach. Koszt prac to ok. 700 tys. zł. W części kwatery zostaną pochowane szczątki ofiar, odnalezione podczas prac archeologicznych na terenie Reduty Ordona.

  - Remont kwatery ofiar Powstania Warszawskiego, a w przyszłym roku także kwatery żołnierzy wojny 1919-1920 r. oraz powstanie panteonu na Łączce zmieniają oblicze tego cmentarza w prawdziwą nekropolię narodowa, upamiętniającą bohaterów walk o wolność i demokrację - mówił odwiedzający cmentarz wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

  To właśnie w gestii wojewody znajduje się opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi, których w województwie mazowieckim jest najwięcej w Polsce, bo ponad 1300. Z budżetu województwa co roku zostaje przeznaczonych na ten cel 2,5 mln zł. 

  Poza pracami na Powązkach w tym roku odnowiono zbiorową mogiłę 74 żołnierzy polskich poległych w Bitwie nad Wkrą 1920 r. na cmentarzu parafialnym w Jońcu, wykonano też ogrodzenie kwatery poległych w II wojnie światowej na cmentarzu komunalnym w Radomiu oraz kwatery na cmentarzu garnizonowym w Płocku.

  Nadal trwa przebudowa ogrodzenia cmentarza Powstańców Warszawy w Powsinie, remontowane są mogiły ofiar II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu, Goszczynie oraz na cmentarzu wojennym żołnierzy Armii Radzieckiej w Makowie Mazowieckim. Do końca roku na Mazowszu wyremontowanych zostanie łącznie 114 grobów, kwater i cmentarzy w 52 gminach.

  W przyszłym roku na cmentarzu wojskowym na Powązkach wyremontowana zostanie kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1918-1922. Spoczywa w niej około 5 tys. osób. Przewidywany koszt renowacji to ponad 2 mln zł.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół