• facebook
 • rss
 • Skarbem Kościoła jest Miłosierny Bóg

  Agata Ślusarczyk

  dodane 08.12.2015 18:57

  Kard. Kazimierz Nycz zainaugurował Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w Areszcie Śledczym na Służewcu.

  Zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia w Rzymie kard. Kazimierz Nycz specjalnym nabożeństwem otworzył Rok Miłosierdzia w służewieckim areszcie.

  Mówiąc do osadzonych, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że rozpoczęty właśnie Rok Miłosierdzia jest przedłużeniem pontyfikatu Jana Pawła II, który cały opierał się na głoszeniu Bożego Miłosierdzia. - Szczególnie wykorzystał do tego beatyfikację, a następnie kanonizację św. Faustyny. Razem z nią wydźwignął Boże Miłosierdzie i uczynił je czymś bliskim w całym świecie, a sanktuarium w Łagiewnikach stało się miejscem, z którego iskra miłosierdzia rozbłysła na cały świat - mówił.

  Metropolita warszawski wyjaśnił także symbolikę otwartych dziś w czterech rzymskich bazylikach Świętych Drzwi. - Papież przechodząc przed nie razem ze swoim poprzednikiem, chciał powiedzieć światu, że największym skarbem Kościoła jest Miłosierny Bóg, który wychodzi do każdego człowieka - powiedział.

  Dodał, że Bramą Miłosierdzia, przez którą miłosierdzie Boga przyszło i przychodzi nieustannie do człowieka, jest Jezus Chrystus. - On jest najpełniejszym objawieniem prawdy, że Bóg nas kocha - tak jak zagubioną owcę bierze na swoje ramiona grzesznego człowieka. Wszyscy jesteśmy zbawieni nie jako sprawiedliwi i święci, ale jako grzesznicy - mówił do osadzonych.

  Na zakończenie przypomniał, że sąd Pana Boga nad nami będzie sądem sprawiedliwym, ale będzie sądem w świetle Jego wielkiego miłosierdzia. - I to jest nasza nadzieja i szansa, żebyśmy naprawiając siebie, w świetle łaski Bożego Miłosierdzia potrafili także zmieniać świat - powiedział.

  Po liturgii słowa w kaplicy więziennej została odprawiona Msza św., której przewodniczył krajowy kapelan więziennictwa, ks. Paweł Wojtas.

  Następnie osadzeni z oddziałów terapeutycznych wzięli udział w spotkaniu z Rafałem Porzezińskim, dziennikarzem i współautorem "12 kroków do wolności nie tylko dla chrześcijan". Prelekcja zainicjowała cykl comiesięcznych spotkań "Byłem w więzieniu... Przyszliście do Mnie” przygotowany z inicjatywy ks. Jarosława Januszewskiego, kapelana służewieckiego aresztu na Rok Święty Miłosierdzia.

  Ogłaszając Rok Miłosierdzia, papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił osobom chorym i więźniom, czyli tym, którzy nie będą mieli możliwości dotrzeć do kościołów jubileuszowych, by tam przechodząc przez Drzwi Święte - Bramę Miłosierdzia, uzyskać odpust. Na mocy dekretu papieża Franciszka podczas Roku Świętego Miłosierdzia bramy cel więziennych również staną się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich tych, którzy przechodząc przez nie, skierują myśli i modlitwę do Ojca. Więźniowie odpust zupełny będą mogli otrzymać w kaplicach więziennych.

  Obchody Roku Miłosierdzia rozpoczęły się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obrzędem otworzenia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. 13 grudnia Drzwi Święte zostaną otwarte zarówno w rzymskiej katedrze, jak i we wszystkich kościołach katedralnych na świecie.

  Archidiecezja warszawska zainauguruje Jubileusz Miłosierdzia 13 grudnia Mszą św. o godz. 11 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Wymownym znakiem będzie otwarcie Drzwi Świętych stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół