• facebook
 • rss
 • Marsz opozycji w Warszawie

  wb /wt

  dodane 12.12.2015 15:26

  "Obronimy demokrację!" - skandowali uczestnicy manifestacji KOD w stolicy.

  Według urzędników warszawskiego ratusza, którzy wraz z Hanną Gronkiewicz-Waltz brali udział w marszu, w manifestacji wzięło udział blisko 50 tys. osób. Liczbę tę poddają w wątpliwość niezaangażowani w spór KOD-PiS organizatorzy corocznego Marszu Niepodległości. Zdaniem Roberta Winnickiego w marszu KOD mogło uczestniczyć około 5 tys. osób.

  Szacunki Winnickiego wydają się jednak znacznie zaniżone. W marszu szły głównie osoby młode, było też wielu emerytów. Przyjechały również delegacje z innych miast, m.in. Krakowa, Lublina, Białegostoku. Nad maszerującymi powiewały biało-czerwone i unijne flagi, w klapy płaszczy wiele osób wpięło kotyliony w narodowych barwach lub przykleiło naklejkę z napisem: "KOD", w rękach trzymało biało-czerwone róże lub parasole.

  Manifestacja rozpoczęła się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, w al.Szucha, gdzie głos zabrali liderzy opozycji. Nawiązując do zamieszania z wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzili, że sejmowa większość oraz prezydent łamią w tej kwestii prawo. Podziękowali wszystkim, którzy przyjechali na demonstrację, będącej "głosem ludzi niezadowolonych z łamania demokracji i praworządności w Polsce". - Nie chodzi dziś o jakiś artykuł, przepis, o jakiegoś sędziego. Dziś trzeba odwołać się do praw podstawowych, do tego, co jest zapisane w preambule konstytucji - twierdził Władysław Kosianiak-Kamysz z PSL.

    Manifestanci nawoływali przechodniów do przyłączenia się do marszu
  Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
  Sławomir Neumann z PO mówił o nieposzanowaniu prawa, dodając, że trzeba "zmusić PiS, by realizował wyroki Trybunału Konstytucyjnego". - Nie odpuścimy tego! - wołał S. Neumann.

  Z okrzykami: "Obronimy konstytucję!", "Andrzej Duda, oddaj dyplom!", "PIS oszukuje!" sprzed trybunału manifestanci przeszli przed Sejm, a następnie przed Pałac Prezydencki. Na czele tłumu szli liderzy i politycy partii opozycyjnych. Trzymając się pod ręce, maszerowali m.in. Ryszard Petru z "Nowoczesnej", Sławomir Neumann, szef Klubu PO, Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Lewicy, Ryszard Kalisz, Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL, a także lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

  Wśród przechodniów obserwujących marsz w obronie demokracji można było zobaczyć i takie hasła: "Lepiej być moherem, niż od Petru banksterem", "Papież jest zawsze nieomylny, a tow. Rzepliński jeszcze bardziej", "Platformo, wstydu oszczędź!".

  Przeczytaj też komentarz: Jakie autorytety, taka demonstracja

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • ed
   12.12.2015 20:52
   to nie obrońcy demokracji a zdrajcy Narodu Polskiego......posługują się nawet Niemcami - patrz Szczecin..walczą o swoje przywileje ,chcą wyprowadzić naród na ulicę , by znowu dojść do władzy aby potem dalej niszczyć Polskę , rozdając ją obcym a sobie zapewniając życie w luksusie
   Polacy chyba nie chcecie genderyzmu, eutanazji, mordowania nierodzonych polskich dzieci i innych zalegalizowanych zboczeń !
  • ga1robe
   12.12.2015 21:04
   Benjamin Franklin: „Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją."

  • Daniello
   12.12.2015 22:43
   a ja się wstydzę tego smutnego Pana z zdjęcia nr 35.
  • patriota
   12.12.2015 23:18
   To straszne jak to możliwe że popsl nie wygrało wyborów i teraz biedaczki musicie urządzac demonstracje to jedna z ostatnich ponieważ powstał urząd do walki ze zbrodniarzami komunistycznymi wreszcie się zwami rozprawią.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół