Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Hoser: Boża ekonomia inna od ludzkiej

Bądźmy wobec siebie wielkoduszni - nawoływał biskup warszawsko-praski, otwierając Bramę Miłosierdzia.

Bramą Bożego Miłosierdzia jest Jezus Chrystus, który otworzył nam niebo - zauważył abp Henryk Hoser. W trzecią niedzielę adwentu, zwaną Gaudete, biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na początku której dokonał uroczystego otwarcia Drzwi Świętych, zwanych Bramą Miłosierdzia. W homilii abp Hoser zachęcił do korzystania z daru Bożego miłosierdzia, bez którego jak stwierdził - człowiek byłby zgubiony. – Jesteśmy grzesznikami, czyli autorami zła. Potrzebujemy zatem Bożego przebaczenia, Bożego miłosierdzia, aby wydobyć się z tego, w czym tkwimy, a co odbiera nam życie. Korzystajmy zatem z tego daru łaski do ostatniego tchnienia, do ostatniego momentu naszego życia – zaapelował kaznodzieja.

Podkreślił, że tym, który objawia nam Boże miłosierdzie jest Syn Boży. - On jest bramą, która prowadzi nas do Ojca – zaznaczył abp Hoser. Przypomniał, że po grzechu pierworodnym była ona zamknięta aż do momentu wcielenie. Została na oścież dla nas otwarta, gdy Jezus oddawał za nas życie na krzyżu. Symbolem tego jest jego przebity bok, z którego wypłynęła krew i woda, widoczne na obrazie Jezusa Miłosiernego – powiedział abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że inną Bramą Miłosierdzia jest brama chrztu świętego. - Ona otwiera nam całą ekonomię miłosierdzia, bo powoduje, że możemy czerpać całymi garściami z dobroci miłosiernej Boga tyle razy, ile razy Go poprosimy, gdy postanawiamy się nawrócić – zauważył.

Podkreślił, że owocem miłosierdzia jest radość, która daje nam Bożą nadzieję. – Boża ekonomia działa inaczej niż ludzka, ponieważ to On wybiera czasy i miejsca, kiedy Jego dary są najbardziej potrzebne. Na te dary musimy być więc otwarci. Mamy liczyć na Boga, który jest Panem historii, a nie na nasze niezdarne ludzkie działanie – wskazał biskup warszawsko-praski.

Wspomniał również o konieczności wyjścia z miłosierdziem do innych. Podkreślił, że mamy sobie wzajemnie przebaczać, być wobec siebie wielkoduszni, o szerokim i tkliwym sercu zdolnym do pocieszania drugiego.

W związku Jubileuszem Miłosierdzia w diecezji warszawsko-praskiej wyznaczono kościoły stacyjne w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Poza katedrą, konkatedrą i sanktuariami znalazły się świątynie pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego i św. Faustyny, a także inne szczególne miejsca kultu - łącznie 36 kościołów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy