• facebook
 • rss
 • Andrzej Rottermund żegna się z Zamkiem Królewskim

  jjw/PAP

  dodane 14.12.2015 23:18

  Był dyrektorem przez 24 lata. Nie wiadomo, kto będzie jego następcą.

  Prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki, muzykolog, od 1991 roku dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, 1 stycznia przyszłego roku zakończy pracę na Zamku. Nie podano jeszcze nazwiska jego następcy na tym stanowisku.

  Zakończenie pracy prof. Rottermunda na Zamku Królewskim związane jest z wygaśnięciem kontraktu. "Nie będę go przedłużał. Zamierzam się zająć teraz tropieniem obrazów Bernarda Belotta. Dalszy los Zamku jest już nie w moich rękach - Rada Powiernicza Zamku ma przywilej i obowiązek wyłonienia nowego dyrektora. Taki konkurs został ogłoszony, wybór został dokonany, ale teraz chyba będą jakieś negocjacje w ministerstwie, bo umowę o prace z nowym dyrektorem podpisywał będzie nowy minister kultury" - powiedział prof. Rottermund.

  Jego zdaniem w pracy dyrektora Zamku Królewskiego najważniejsze jest wyśmienite zdrowie, bo, jak mówił, to bardzo wymagająca praca. "Tu się pracuje całą dobę. Zamek otwierany jest wcześnie rano, a praca często kończy się około 1 w nocy. Są różnego rodzaju uroczystości, nie ma właściwie dnia, żeby nie było jakichś dodatkowych zajęć. A równocześnie trzeba pracować nad programami i wystawami, szukaniem pieniędzy. Ważne jest też pilnowanie inwestycji, których za mojej kadencji było naprawdę dużo. Myślę, że mój następca będzie miał pod tym względem trochę łatwiej" - mówił Rottermund.

  Największą inwestycją dokonaną podczas jego kadencji było odnowienie i udostępnienie publiczności Arkad Kubickiego. Wyremontowano też budynki na Podzamczu, gdzie mieszczą się zamkowe magazyny, pracownie konserwatorskie i administracja. Zakończony i gotowy do realizacji jest projekt Ogrodu Dolnego. Zdaniem prof. Rottermunda zadaniem dla nowego dyrektora będzie uporządkowanie skarpy południowej Zamku.

  Andrzej Rottermund jest autorem ponad stu książek, artykułów i esejów, dotyczących głównie sztuki XVIII i XIX wieku. Specjalizuje się w sztuce i kulturze czasów nowożytnych i XIX w.; związkach sztuki z ceremoniałem dworskim; twórczości Bernarda Belotta zw. Canalettem; historii architektury Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem Zamku Królewskiego; teorii muzealnictwa, historii kolekcjonerstwa i architekturze muzealnej.

  Andrzej Rottermund urodził się w 1941 r. w Warszawie. Studiował historię sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł doktora uzyskał w 1972 r. za pracę przygotowaną pod kierunkiem prof. Stanisława Lorentza. Działa na rzecz rewindykacji dzieł sztuki do Polski, jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń i komitetów, w tym Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, jest również stałym przedstawicielem Polski w Komitecie Historii Sztuki.

  Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu wystaw za granicą, propagujących polską kulturę i sztukę, m.in. "Treasures of a Polish King" w Dulwich Picture Gallery w Londynie, "Land of the Winged Horsemen: Art in Poland 1572-1764" w Stanach Zjednoczonych czy "Treasures of Poland. Rembrandt and the Precious Royal Collection" pokazanej w stolicy Japonii. Jest członkiem PAN od 2002 roku. Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury (1991).

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół