• facebook
 • rss
 • LO ze Szczecina, a technikum z Kleszczowa!

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 14.01.2016 14:21

  Najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce.

  Miesięcznik "Perspektywy" ogłosił listę najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. Liczyły się wyniki matur, egzaminów zawodowych i szczególne osiągnięcia uczniów. W corocznym rankingu, przygotowywanym od 18 lat, tym razem wygrało XIII LO ze Szczecina. Drugie miejsce zajęło XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy, a na trzecim uplasowało się Liceum Akademickie UMK z Torunia. W pierwszej 20, znalazło się aż 10 placówek warszawskich. Do czołówki w kraju należą więc: 2 Społeczne LO STO i. Pawła Jasienicy (7. miejsce w rankingu, chociaż akurat maturzyści tej szkoły zdali maturę w 2015 r. najlepiej w Polsce), VIII LO im Władysława IV (8. miejsce), II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego (9. miejsce), LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (10. miejsce), XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (11.miejsce), LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskigo (14. miejsce), IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (16. miejsce), XXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika (18 miejsce) i V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego (20. miejsce). 

  Spośród szkół katolickich najwyższą, 13. lokatę, zajęło kieleckie LO im. Św. Jadwigi Królowej, prowadzone przez siostry nazaretanki. Z warszawskich placówek najwyżej uplasowało się PLO Sióstr Nazaretanek z Oddziałami Międzynarodowymi - zajęło 160 miejsce.

  W kategorii szkół zawodowych najlepsze okazało się młode, działające zaledwie od 6 lat Technikum Nowoczesnych Technologii (TNT) im. Jana Pawła II w Kleszczowie, w powiecie bełchatowskim. Na podium znalazły się też Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności z Krakowa i Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Nowego Sącza. Najlepsze w klasyfikacji warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT zajęło 7 pozycję.

  Tworząc rankingi ogólniaków i techników kapituła brała pod uwagę przede wszystkim wyniki matur zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych, a także sukcesy uczniów w 44 olimpiadach przedmiotowych krajowych oraz w 12 międzynarodowych. W przypadku szkół zawodowych znaczenie miały również wyniki egzaminów zawodowych. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. W ten sposób wyłoniono 500 najlepszych w kraju ogólniaków i 300 techników.

  Pełna lista zwycięskich szkół na: www.perspektywy.pl/portal/

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół