Nowy numer 13/2024 Archiwum

Obudzić do apostolstwa polonijną młodzież

To cel I Światowego Kongresu Młodzieży Polonijnej, który w lipcu odbędzie się w Warszawie.

Kongres jest wspólną inicjatywą Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą, Komisji KEP ds. Misji, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

- Z obserwacji rzeczywistości Kościoła w Polsce i poza granicami naszego kraju wynika, że młodzież nie angażuje się zbytnio w działalność Kościoła. Jeżeli już, zaangażowana jest elita. Zależy nam, żeby duszpasterstwo młodych zdynamizować, a młodzież będącą za granicami naszego kraju - zintegrować ze sobą. Okazją do tego są Światowe Dni Młodzieży - powiedział na konferencji prasowej bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Do udziału w kongresie, który odbędzie się od 17 do 20 lipca w Warszawie i poprzedzi Światowe Dni Młodzieży, zaproszeni zostali liderzy duszpasterstw młodzieży polonijnej z całego świata. W sumie w spotkaniu weźmie udział ok. 350 osób.

Program kongresu został tak skonstruowany, by "młodzież poznała siebie nawzajem, spotkała się doświadczeniami duszpasterskimi w Polsce, a także dała świadectwo pracy duszpasterskiej, jaką sama wykonuje”.

W założeniu organizatorów kongres będzie miał przede wszystkim charakter warsztatowy i modlitewny.

- Najważniejszym celem kongresu jest zaangażowanie młodzieży w duszpasterstwo polonijne, jak również w działalność społeczną i kulturalną w środowiskach polonijnych i środowiskach lokalnych - przyznał bp Lechowicz.

W ciągu trzech dni kongresu młodzież będzie mieszkała u rodzin dwóch bielańskich parafii, a po jego zakończeniu, włączy się w program przygotowany przez archidiecezję warszawską podczas Dni w Diecezjach, tygodnia poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

- Kongres nie jest opozycją dla Światowych Dni Młodzieży, ale ich częścią. Polonijna grupa będzie stanowiła integralną jednostkę ŚDM archidiecezji warszawskiej - przekonywał hierarcha.

Z kolei ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zapewnił o możliwości uzyskania pomocy materialnej dla młodych przyjeżdżającej na kongres ze Wschodu - m.in. z Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji. W sumie zza wschodniej granicy przyjedzie ok. 100 osób.

Ks. Tomasz Zaperty, archidiecezjalny koordynator ŚDM, zapewnił, że Kościół w Polsce nadal pragnie utrzymywać bliskie relacje z młodzieżą polonijną z całego świata.

Ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, zwrócił uwagę, że kongres będzie także miejscem odkrywania apostolskiego powołania młodych.

- Bóg powołuje do apostolstwa w Kościele nie tylko dorosłych, ale i młodzież. Ten dar trzeba uświadamiać, odkrywać, prowadzić głębszą refleksję. Kongres może być dobrą płaszczyzną do tego, by odkryć Boże zaproszenie - powiedział duchowny.

Zwrócił także uwagę na patronów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, współorganizatora kongresu - bł. Karolinę Kózkównę, której relikwie obecne były na konferencji prasowej oraz św. Stanisława Kostkę, a także św. Jana Pawła II - asystenta KSM.

- Widać w nich zaangażowanie, by nieść Chrystusa drugiemu człowiekowi. Z kolei Jan Paweł II był geniuszem w rozumieniu roli świeckich w Kościele - powiedział.

I Światowy Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 17-20 lipca w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy