• facebook
 • rss
 • Termometr uczuć dla miasta

  Tomasz Gołąb

  dodane 20.01.2016 18:06

  Warszawiacy kochają swoje miasto. Barometr zaskoczył nawet urzędników. Tak dobrych ocen jeszcze nie widzieli.

  W Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) zaprezentowano wyniki kolejnego badania Barometru Warszawskiego. Przeprowadzane jest dwa razy do roku od 2004 r.

  Mieszkańcy stolicy, myśląc o swoim mieście, odczuwają pozytywne emocje. Zdecydowanej większości, bo aż 93 proc., kojarzy się ono pozytywnie. Ten wskaźnik od lat jest na bardzo wysokim poziomie i rośnie z roku na rok. 82 proc. respondentów zadeklarowało, że nawet mając możliwość wyboru innego miejsca zamieszkania, osiedliłaby się w Warszawie.

  W oczach 88 proc. mieszkańców stolica uchodzi za bezpieczne miasto. 89 proc. ankietowanych ocenia pozytywnie komunikację miejską, a 76 proc. - działania na rzecz rowerzystów.

  Wzrosła też ocena jakości obsługi mieszkańców w urzędzie (wzrost z 62 proc. w 2010 r. do 83 proc. w 2015 r.).

  Największa pozytywna zmiana nastąpiła w ocenie działalności prezydent miasta. Aż 74 proc. mieszkańców docenia fakt sprawnego zarządzania miastem przez Hannę Gronkiewicz-Waltz (wzrost z poziomu 45 proc. w 2012 r.). Niewiele mniej, bo 72 proc., potwierdza wysoką jakość informowania o działaniach władz miasta (wzrost od 2011 r. o 35 proc.).

  - Duży wzrost pozytywnie oceniających działalność władz miasta obserwujemy zwłaszcza od jesieni 2013 r. To czas, gdy odbyło się referendum ws. odwołania prezydent Gronkiewicz-Waltz. Widać więc, że mieszkańcy pozytywnie oceniają nowy sposób komunikowania im zmian, które dotyczą działalności urzędników - podkreśla Paweł Ciacek z MillwardBrown, który realizował badanie, dodając że w 2013 r. rozpoczęły się prace nad organizacją budżetu partycypacyjnego.

  Barometr dostarczył również wiedzy o tym, co mieszkańcy uważają za wyzwanie dla władz miasta. Wśród priorytetów mieszkańcy wymieniają m.in. komunikację miejską, korki oraz budownictwo komunalne. 34 proc. uważa, że najważniejsze działania powinny dotyczyć służby zdrowia.

  - Problem w tym, że miasto ma jedynie kompetencje w zakresie remontów szpitali. Nie możemy skrócić kolejek do lekarzy, bo nie my kontraktujemy usługi medyczne, ale NFZ - tłumaczy wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, dodając, że dobre opinie o mieście to wynik rozwijających się konsultacji społecznych czy usług takich, jak uruchomiona interwencyjna, całodobowa linia 19115.

  Badanie zostało wykonane na reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Podczas prezentacji wyników Barometru odbyła się dyskusja z aktywistami miejskimi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół