• facebook
 • rss
 • Pociąg do słodkości

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 01.02.2016 12:31

  Ruchoma, kolejowa makieta zrobiona z 500 kg czekolady! Ale pachnie!

  W czasie ferii zimowych, od 1 do 14 lutego w Muzeum Kolejnictwa, można oglądać czekoladową makietę, wykonaną przez jednego z najlepszych polskich cukierników, Maestra Czekolady E. Wedel - Janusza Profusa.

  Makieta została wykonana w praskiej fabryce Wedla, z ok. 500 kg czekolady. Przez dwa miesiące pracowały nad nią trzy osoby.

  Zajmuje powierzchnię ok. 12 metrów kwadratowych. Jest wykonana w skali G, czyli 1:22,5. Jedynymi elementami, które nie zostały zrobione z czekolady to mechanizmy kolejki oraz tory, których łączna długość wynosi ok. 30 metrów.

  Jeździ po nich czekoladowy parowóz BR 80, ciągnący za sobą wagony ze słodkim ładunkiem: czekoladami i cukierkami. Na makiecie, wykonanej głównie z czekolady deserowej, są m.in. góry porośnięte drzewami, tunel kolejowy, dworzec, parowozownia z warsztatem, zwrotnice i samochody. Wszystko wykonane z niezwykłą precyzją.

  - Po ubiegłorocznym pokazie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie, musieliśmy makietę naprawić, bo odwiedzający stoisko pokosztowali wierzchołków czekoladowych choinek - mówił Janusz Profus.

  Czekoladowej rzeźbie towarzyszy wystawa opakowań czekolad Wedla z lat 80. z motywami kolejowymi autorstwa Bohdana Wróblewskiego, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa.

  Wstęp na makietę w ramach biletu wstępu do Muzeum (bez dodatkowych kosztów). W poniedziałki 1 i 8 lutego wstęp do Muzeum jest bezpłatny
  Podczas ferii zimowych od 1 do 14 lutego Muzeum jest otwarte: od poniedziałku do piątku w godz. 9-16, a w soboty i niedziele - od godz. 10 do 17.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół