• facebook
 • rss
 • Wielkopostna pielgrzymka

  Agata Ślusarczyk

  dodane 11.02.2016 00:13

  Parafia Najświętszego Zbawiciela była pierwszym z 40 kościołów stacyjnych. Mszy św. inaugurującej inicjatywę przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

  - Dziś rozpoczęliśmy pielgrzymkę do 40 kościołów, tak jak 40 dni liczy czas Wielkiego Postu, aby razem z Jezusem dźwigającym krzyż przejść przez okres pokuty i nawrócenia, i przygotować się na radosne Święta Wielkanocne - powiedział rozpoczynając homilię metropolita warszawski.

  Kaznodzieja przypomniał, że kościoły stacyjne wywodzą się z tradycji rzymskiej, w archidiecezji warszawskiej inicjatywa ta organizowana jest po raz drugi.

  - 25 kościołów w naszej archidiecezji i 15 w diecezji warszawsko-praskiej pomogą przygotować się do Wielkanocy tym wszystkim, którzy zdecydują się na tę pielgrzymkę - modlitwy, adoracji, spowiedzi, słuchania słowa Bożego - powiedział.

  Kard. Nycz zwrócił uwagę, że kościoły stacyjne mogą pomóc przeżyć pasyjny wymiar chrześcijaństwa. - Ciągle musimy sobie przypominać, że chrześcijaństwo jest pasyjne, ale nie kończy się na Krzyżu, jest także paschalne - powiedział.

  Dodał, że celem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest spotkanie z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym.

  Nawiązując do słów św. Pawła: "Pojednajcie się z Bogiem”, zwrócił uwagę, że to "wielkie wołanie” jest szczególnie aktualne w czasie Wielkiego Postu. - Wezwanie pojednania się z Bogiem i dopowiedzenie, by pojednać się z braćmi jest zawsze aktualne, ale w sposób szczególny jest aktualne w czasie Wielkiego Postu - powiedział kardynał.

  Dodał, że nie ma pojednania z Bogiem bez przebaczenia. - To dobry i miłosierny Bóg jest gotów przebaczyć nam grzechy, bezwarunkowo, jeżeli tylko przyjdziemy do Niego skruszeni, żałujący i widzący swoją grzeszność i słabość, otrzymamy przebaczenie i w ten sposób dokona się nasze pojednanie z Bogiem. Nie ma pojednania, bez gotowości przebaczenia i przyjęcia przebaczenia - ta zasada dotyczy także naszego ludzkiego życia, w rodzinach, gronach przyjaciół, osób bliższych i dalszych - powiedział metropolita warszawski. I wskazał na środki pomagające przybliżeniu się do Boga: post, modlitwę i jałmużnę.

  Kard. Nycz zwrócił także uwagę, że kościół Najświętszego Zbawiciela jest także kościołem Roku Jubileuszowego, w którym można uzyskać odpust zupełny.

  Nawiązując do Środy Popielcowej i obrzędu posypania głowy popiołem, kard. Nycz zauważył, że jest to "mocny znak naszego powołania do wieczności”. - Niech on pomoże nam zostawić to co drugorzędne, a zwrócić się ku temu, co w naszym chrześcijańskim życiu jest najważniejsze - zakończył.

  Czytaj także:

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół