• facebook
 • rss
 • Najdroższą monetę świata pokazano w Warszawie

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 16.02.2016 13:25

  Nieduża, niepozorna, a warta miliony dolarów.

  Dziennikarzy trochę rozczarowała. W kuloodpornej gablocie na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano im najdroższą monetę świata: Flowing Hair Liberty z 1794 r. Na aukcji w 2013 r. egzemplarz osiągnął rekordową wartość ponad 10 mln dolarów. Pierwszy, srebrny dolar jest szczególnie cenny, ponieważ z wybitych wówczas 1758 sztuk, do obecnych czasów zachowało się ich jedynie ok. 130. Większość jest jednak w bardzo złym stanie

  Z tej ponad setki kolekcjonerskich "białych kruków", pokazany na warszawskiej wystawie egzemplarz, jest nie tylko bardzo dobrze zachowany, ale jest również najcenniejszy. Eksperci wskazują właśnie na niego, jako tego, który pierwszy opuścił amerykańską mennicę. Był więc rzeczywiście pierwszym amerykańskim dolarem. Ponieważ monety były wybijane ręcznie przy pomocy matrycy, kolejne egzemplarze noszą już ślady zużycia matrycy. Pokazany na wystawie w Warszawie egzemplarz określany nazwą Neil/Carter (od nazwisk właścicieli) ma idealnie ostre żłobienia na całej powierzchni awersu i rewersu. Poza tym o wyjątkowej jakości monety świadczą też... długie włosy przedstawionej na niej bogini. Okazało się bowiem, że wraz z zużyciem matryc, włosy wybijają się coraz krótsze.

    Średnica monety wynosi 33 mm.
  Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
  - Numizmatyczna opowieść o pierwszym amerykańskim dolarze rozpoczęła się niedługo po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości. Już w 1792 roku na mocy Coinage Act srebrny dolar stał się oficjalną jednostką monetarną USA. Pierwsze dolary były symbolem suwerenności i zjednoczenia. Srebro do ich produkcji ni pochodziło z kruszcu, ale dostarczali je sami obywatele w postaci kosztowności. Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, jednak nie trwała zbyt długo. Pracownicy mennicy szybko się zorientowali, że narzędzia którymi dysponują, są nieodpowiednie do bicia monety o dużych rozmiarach Po wybiciu kilku sztuk Flowing Hair Dollar okazało się, że matryce się ścierają, a pusta powierzchnia między nimi się zatraca. W konsekwencji część projektu awersu przenosiła się na rewers i odwrotnie. Pracownicy mennicy szybko to zauważyli i zawiesili produkcję po niewielkim nakładzie. Ten błąd kosztował jednak boginię Liberty ścięcie włosów - kolejne egzemplarze po w wznowieniu produkcji prezentują ją w dużo krótszej fryzurze”  - mówił Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

  Na wystawie na Zamku Królewski pokazano też historyczną kopię Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych o wartości 4 mln dolarów oraz inne, cenne monety USA z XIX i XX wieku. Można ją oglądać od 16 do 18 lutego w sali Skarbca Wielkiego.

  To nie pierwszy rarytas, który dzięki Skarbnicy Narodowej możemy podziwiać w Polsce. W 2012 r. w Królikarni pokazano Double Eagle, złotą dwudziestodolarówkę z 1933 roku, wartą blisko 8 mln dolarów.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół