• facebook
 • rss
 • Spojrzeć w głąb Afryki

  jjw, KAI

  dodane 22.02.2016 12:51

  W kinie "Praha" rusza II przegląd Filmów Misyjnych.

  „Wysoko w Andach”, „Piura”, „Bosconia”, czy „Pociągiem do Bram Pokoju” – to tylko niektóre z filmów dokumentalnych czekających na miłośników misji. W Kinie "Praha" 22 lutego rusza II Przegląd Filmów Misyjnych, zorganizowany przez Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej. W ten sposób rozpoczyna ono nowy projekt: „Misje i okolice”, którego celem jest ukazanie w szerszym kontekście pracy polskich misjonarzy w różnych częściach świata. - Poznać misje można właściwie jedynie poprzez uczestnictwo w nich. Niemniej poprzez emisję filmów dokumentalny chcemy nieco przybliżyć ludziom sytuację polskich misjonarzy i pokazać dzieła w które się angażują. Dzięki temu liczmy na obudzenie w widzach ducha misyjnego a zatem także poczucia odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła – powiedział abp Henryk Hoser SAC, który sam przez 21 lat posługiwał w Rwandzie.

  Przyznał, że choć nie wszyscy wyjadą na misję, to każdy może wspierać misjonarzy swoją modlitwą, postem i jałmużną.

  Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony pracy polskich misjonarzy w Peru. Zaplanowano projekcję filmów „Wysoko w Andach”, „Piura”, „Bosconia” i „Misjonarki świeckie w Amazonii”. – Peru to bardzo zróżnicowany kraj w którym pracuje ponad 50 misjonarzy z Polski, w tym także z diecezji warszawsko-praskiej – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Dzieła Misyjnego Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej który był pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy Ad Gentes. Wspomniał, że jeden z filmów pokazuje również posługę wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

  Drugiego dnia będzie można poznać bliżej pracę polskich duchownych na Wschodzie, zwłaszcza na Ukrainie i Białorusi. Z kolei trzeciego dnia będzie okazja spojrzeć w głąb Afryki. Jeden z filmów pokaże podróż pociągiem z Kasamy, miasta leżącego w Zambii do Dar es Salam w Tanzanii. Wśród wielu polskich misjonarzy obecni są tam m.in. księża salwatorianie. Tego dnia będzie można także poznać życie Masajów.

  Ostatnie dwa dni to wieczory poświęcone Rajdowi Dakar. W czwartek arcybiskup warszawsko-praski rozda wyróżnienia osobom które wspierają polskich misjonarzy.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: FESTIWAL, HOSER, MISJE

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół