• facebook
 • rss
 • Chopin śpiewał tu w chórze

  Tomasz Gołąb /www.trojca.waw.pl

  dodane 03.03.2016 10:41

  W kościele ewangelicko-augsburskim przy pl. Małachowskiego Fryderyk Chopin zagrał koncert przed carem Aleksandrem I. Miał za to otrzymać pierścień.

  Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego w Warszawie znalazł się na liście oficjalnych miejsc Chopinowskich Warszawy stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego „Warszawa Chopina” przygotowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim.

  - To właśnie tutaj, w maju 1825 r., młody artysta zagrał koncert przed carem Aleksandrem I na eomelodikonie i w uznaniu za swój występ otrzymał od monarchy owiany legendą pierścień. Niestety nie wiemy, czy pierścień przetrwał historyczne zawieruchy. Fryderyk Chopin związany jest z kościołem ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy nie tylko z powodu pamiętnego koncertu. Chopin śpiewał również w chórze parafialnym, mimo iż sam nie był wyznania luterańskiego - tłumaczy ks. Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Świętej Trójcy.

  Sześć lat temu podczas obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce, kościół Świętej Trójcy był miejscem częstych odwiedzin turystów z Polski i całego świata, którzy poznawali Warszawę śladami Chopina.

  Kościół Świętej Trójcy umieszczono na stronie internetowej wirtualnego szlaku Chopinowskiego, a także w broszurze-spacerowniku.

  Szlak Chopinowski obejmuje 20 miejsc w Warszawie związanych z Chopinem. Niezależnie od strony internetowej oraz broszury opracowano również aplikację mobilna na smartfony, która w trakcie zwiedzania pomaga zwiedzać Warszawę śladami Chopina. Aplikacja jest bezpłatna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół