Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Warszawa gotowa na "500+"

Wnioski można składać internetowo lub w ok. 680 wyznaczonych punktach.

- Warszawa jest przygotowana do wdrażania programu "Rodzina 500 plus". Zobaczymy, czy przyniesie on takie efekty, na jakie rząd liczy - mówiła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Poinformowała, że wnioski o świadczenia będzie można składać od 1 kwietnia w wydziałach obsługi mieszkańców w urzędach dzielnic i ok. w 650 gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach. Punkty będą oznakowane specjalnym logo.

- Mamy nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy, bo taki jest czas na wypełnienie tych wniosków, wszyscy zdążą je złożyć - powiedziała prezydent Warszawy.

Uwzględniając dane GUS, Ośrodków Pomocy Społecznej i innych baz, miasto oszacowało, że świadczenie z programu "500 plus" w stolicy może dotyczyć ok. 150 tys. dzieci. 

- Ile dokładnie osób skorzysta ze świadczenia, będziemy wiedzieli 1 lipca, kiedy upłynie termin składania wniosków. Mogą go złożyć ci mieszkańcy stolicy, którzy spełniają kryteria rządowego programu. Nie muszą być zameldowani w Warszawie. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja. Wniosek można złożyć w dowolnym, wyznaczonym punkcie, chociaż liczymy na to, że większość wybierze najprostszy sposób i złoży go internetowo - mówił Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych

500 zł z rządowego programu otrzymają rodziny na drugie i kolejne małoletnie dziecko, bez dodatkowych warunków. Mogą je również otrzymać na pierwsze dziecko, ale w tym przypadku muszą wykazać, że dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat.

Żeby ułatwić mieszkańcom ubieganie się o to świadczenie, ratusz zamieści na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl wniosek oraz instrukcję, jak go wypełnić. Będzie go można wysłać za pośrednictwem systemów elektronicznych.

- Ten sposób pozwala na wyeliminowanie błędów we wniosku już na etapie jego wypełniania. Źle wypełnionego druku system po prostu nie zaakceptuje. Sam wniosek nie jest skomplikowany, ale trzeba uważnie go wypełnić - mówił dyr. Pactwa.

W wyznaczonych przez miasto punktach będzie można pobrać wniosek w wersji papierowej i po wypełnieniu, oddać uprawnionemu, pracownikowi, który będzie dyżurował w godzinach otwarcia urzędów lub szkół. Stamtąd dokument trafi do pracownika Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Dzielnicy, zamieszkania wnioskodawcy. Po pozytywnym zweryfikowaniu, urząd wyda decyzję. Zgodnie z ustawą pieniądze powinny wpłynąć na konto wnioskodawcy do trzech miesięcy od momentu, kiedy złożył wniosek. Jeśli we wniosku znajdą się błędy lub dołączona dokumentacja (w przypadku starania się o świadczenie na pierwsze dziecko) okaże się niepełna, urzędnik skontaktuje się z wnioskodawcą i poprosi i korektę lub uzupełnienie danych.
Na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl oprócz ważnych informacji, instrukcji jak wypełnić wniosek i samego druku, znajdziemy też listę punktów, przyjmujących wnioski. W przypadku wątpliwości i pytań, można skorzystać z infolinii:

-        Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej - 22 529 06 68

-        Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - 22 695 71 22

-        Urzędu m.st. Warszawy – Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa - 19115

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy