Manifestacja KOD w Warszawie

dodane 12.03.2016 15:48

Tomasz Gołąb /PAP

zobacz galerię 

KOD i Nowoczesna domagali się publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Według wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka, ulicami Warszawy przeszło nawet 50 tys. osób.

Manifestacja KOD w Warszawie   Tomasz Gołąb /Foto Gość Manifestujący przeszli przed Pałac Prezydencki

Nakłonienie rządu do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego to cel manifestacji, która rozpoczęła się w południe przed siedzibą TK w Warszawie. Protest zorganizowała Nowoczesna, udział wzięli także politycy PO oraz działacze KOD.

Manifestacja, która odbywa się pod hasłem: "Przywróćmy ład konstytucyjny", ma związek ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK.

Przed siedzibą Trybunału obecni są m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

- Przyszliśmy tutaj, żeby okazać szacunek polskiej konstytucji - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Chodźcie z nami, obronimy polską konstytucję - apelowała.

Jak mówiła, to jest czas, by prezydent Polski Andrzej Duda odpowiedział sobie na pytanie, czy "chce stać po stronie bezprawia, chaosu i staczać Polskę w stronę autorytaryzmu, czy chce stać po stronie demokratycznego ładu i litery prawa".

Polityk PO Borys Budka zachęcał do pisania wiadomości do rządu z apelem o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie noweli ustawy o TK.

- Bronimy dziś Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko TK jest w stanie obronić naszą wolność - mówił lider KOD M. Kijowski.

Protestujący trzymali transparenty z napisami m.in.: "Dość łamania prawa". Widać było flagi Polski i Unii Europejskiej. "Tu jest Polska!", "Zima wasza, wiosna nasza!" - krzyczeli.

Uczestnicy protestu przeszli sprzed siedziby TK Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki. Wśród nich - wiceprezydent Warszawy J. Jóźwiak, który najpierw ocenił liczbę uczestników na ok. 27 tys., a później - na 50 tys. Według danych policji w manifestacji szło jedynie 15 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | KOD, MANIFESTACJA, TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Święty Jan Paweł II, a przede wszystkim Ewangelie zachęcają nas do bycia dojrzałymi chrześcijanami. To wymaga od nas uczestnictwa w strukturach UE oraz mądrej i odważnej polityki czynu, a nie tylko ograniczania się jedynie do potulnego składania próśb.

Starsi gospodarze, w domu Unii zaprosili nas do siebie, ale mówiąc obrazowo - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - zażądali od nas, byśmy w tym domu zdjęli z siebie białą szatę chrześcijanina, a w jej miejsce, żebyśmy założyli na siebie szatę lokaja, a najlepiej tę tęczową...

Musimy pamiętać, kim jesteśmy, dlatego całościowo słuchajmy nauczania JPII, a nie tak, jak chciałby tego Świat.
Plusów: 0 zielar 13.03.2016 00:29
Komentarz rzeczywiście nie jest konieczny ale się przyda. W maju 2003 roku byłem na placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec św Jan Paweł II w obecności ówczesnego prezydenta Kwaśniewskiego poparł wejście Polski do UE co stało się faktem za rok. Od tego czasu coraz śmielej wyjeżdżamy na zachód i coraz lepiej czujemy się w Paryżu czy Brukseli. Więc to co napisałeś to żadna rewelacja. I rzeczywiście komentarz nie jest konieczny ale się przyda. A Europa mogłaby się stać wspólnym domem gdyby sceptyków tego pomysłu było mniej. A dodatkowo jeszcze zacytuję Jana Pawła II z wystąpienia w sejmie " Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej"
KOD, PO, Nowoczesna, Razem i Lewica maszerują, protestują, szydzą i grożą, ale nie chcą ŻADNEGO kompromisu z Prawicą, tylko ŻĄDAJĄ.

Jednocześnie ten sami ludzie jednak bardzo wyraźnie pochwalają okrągłostołowy kompromis z komunistami w Magdalence w 1989 roku.

Wniosek jest prosty: PZPR, to byli przyjaciele, a Prawica to wrogowie KOD...!

Plusów: 0 operator 12.03.2016 19:15
Żeby była jasność na temat ilości uczestników http://www.tvp.info/24406501/95-tys-osob-na-marszu-opozycji-i-kod-w-warszawie-sprawdz-sam.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.