• facebook
 • rss
 • O niebo dla ofiar Katynia

  Tomasz Gołąb

  dodane 13.04.2016 16:15

  Ordynariusz polowy bp Józef Guzdek odprawił Mszę św. na placu Muzeum Katyńskiego.

  Biciem dzwonu katyńskiego i "Mazurkiem Dąbrowskiego" rozpoczęła się Msza św. polowa na placu Muzeum Katyńskiego w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii koncelebrowanej m.in. przez ks. kmdr. Janusza Bąka, kapelana Rodzin Katyńskich, oraz ks. Pawła Wojtasa, naczelnego kapelana więziennictwa, przewodniczył bp Guzdek.

  W homilii ordynariusz wojskowy podkreślał, że modlitwa za pomordowanych w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie nie jest jedynie spojrzeniem w przeszłość. - Ta Msza św. jest wyrazem troski o ich przyszłość, o nagrodę nieba. Czasem błagania o siły dla rodzin katyńskich w przekazywaniu prawdy kolejnym pokoleniom. I natarczywym nawoływaniem młodych do praktykowania heroizmu w służbie dla prawdy. Tylko pod tym warunkiem będziemy mogli z ufnością spoglądać w przyszłość. Tylko pod tym warunkiem Polska będzie Polską - powiedział.

  Bp Guzdek zaakcentował rolę Kościoła w przekazywaniu prawdy o Katyniu. Mówił o tych, którzy płacili za tę ukrywaną przez prawie pół wieku prawdę ogromną cenę: rodzinach katyńskich, ale także kapłanach - ks. Stefanie Niedzielaku, ks. Stanisławie Suchowolcu i ks. prał. Zdzisławie Peszkowskim. Powiedział, że nie tylko Rosja nie chciała uznać odpowiedzialności za dokonanie zbrodni katyńskiej, ale w to kłamstwo zaangażowały się także rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które wolały przemilczeć tę prawdę - podkreślił.

  Podczas uroczystości głos zabrała także Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. - Pamięć to wymagająca idea, łatwo ją utracić. Trzeba jej strzec, by jej nie wykoślawiono, nie przykryto banalnym patosem, by pamięci nie wchłonęła polityka - powiedziała. - Spotykamy się w Muzeum Katyńskim, bo tu zbudowano Epitafium Katyńskie i tu można odnaleźć nazwisko bliskiego, do którego pielgrzymuje serce. Tu są ich relikwie. Krzyże strzegą ich mogił przed zbezczeszczeniem na nekropoliach Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. W muzeum znajdziecie dalszy ciąg ich losów. A my, rodziny katyńskie, jesteśmy ich kustoszami - dodała.

  Po Mszy św. przed Epitafium Katyńskim w budynku muzeum kwiaty złożyli przedstawiciele środowisk katyńskich oraz minister Antoni Macierewicz.

  Czytaj także:

  Radom: Teraźniejszość rzeczy przeszłych

  Zabrze: Imię po pradziadku

  Elbląg: Guziki - świadkowie zbrodni

  Nowy Targ: Symboliczny powrót zamordowanych

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół