Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Fakty i mity o islamie

Co różni islam i chrześcijaństwo? Czy krążące stereotypy o islamie są prawdziwe? Czy pokojowe współżycie chrześcijan i muzułmanów w jednym społeczeństwie jest możliwe? 16 kwietnia na PWTW pod hasłem "Spotkanie z islamem. Między konfrontacją a dialogiem” odbędzie się naukowe sympozjum o islamie.

- Chcemy włączyć się w toczącą się debatę nad wyzwaniami, jakie dla społeczeństw europejskich stanowi wzrastający odsetek wyznawców islamu żyjących i osiedlających się w Europie - wyjaśniają organizatorzy.

Podczas sympozjum eksperci postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie różnice dzielące islam i chrześcijaństwo stanowią największe wyzwanie do budowania wzajemnych relacji. Czy pokojowe współżycie chrześcijan i muzułmanów w jednym społeczeństwie jest w ogóle możliwe i jakie warunki muszą zostać w tym celu spełnione.

Prelegentami będą wybitni specjaliści z zakresu chrześcijańsko-muzułmańskiej problematyki: prof. dr hab. Katarzyna Pachniak z Uniwersytetu Warszawskiego ("Historia relacji chrześcijańsko-islamskich”), ks. bp dr hab. Rafał Markowski ("Koncepcja małżeństwa, wolności religijnej i państwa w islamie”) oraz ks. dr Adam Wąs SVD ("Islam jako wyzwanie dla chrześcijańskiego teologa”).

W dyskusji panelowej, prócz prelegentów, głos zabiorą osoby, które znajomość relacji chrześcijańsko-muzułmańskich wywodzą nie tylko z badań naukowych, ale również z własnego doświadczenia: dr George Yacoub i mgr Mohammed Algaim.

Sympozjum odbędzie się w sobotę 16 kwietnia o godz. 10.15 w siedzibie Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Sympozjum poprzedzi Msza św. odprawiona o godz. 9 w kościele pokamedulskim. Spotkanie naukowe zakończy się o godz. 14. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy