Nowy numer 13/2024 Archiwum

Studia o Niepokalanej

Marzenie św. Maksymiliana Kolbego spełniło się. W Niepokalanowie działa uczelnia, na której można zdobywać wiedzę o Niepokalanej. I to zakończoną doktoratem.

Centrum Studiów Mariologicznych "Kolbianum", jednostka Wydziału Teologicznego UKSW, to jedyna placówka dydaktyczna w Polsce, a druga w Europie, gdzie można studiować wiedzę o Matce Bożej. I to nie tylko teoretycznie. Wielu studentów twierdzi, że sama Niepokalana jest dla nich najlepszą nauczycielką.

Maryjna uczelnia, która mieści się w budynku po niższym seminarium duchowym oo. franciszkanów, tętni życiem cztery razy do roku. Wówczas na tygodniowe zjazdy przyjeżdżają studenci z całej Polski i różnych zakątków świata. Obecnie w "Kolbianum" kształci się 54 osób, studiując wiedzę o Maryi podyplomowo i na studiach doktoranckich.

- Utworzenie maryjnej specjalności było nie tylko odpowiedzią na pragnienia św. Maksymiliana, ale także na potrzeby Kościoła. Stolica Apostolska wskazywała, że mariologii powinni nauczać wykładowcy posiadający specjalistyczną wiedzę - wyjaśnia o. Grzegorz Bartosik OFMConv., dyrektor "Kolbianum".

Inicjatywę powołania na Wydziale Teologicznym UKSW w ramach doktoranckich studiów niestacjonarnych specjalność mariologia podjął w 2010 r. ówczesny rektor ks. prof. Ryszard Rumianek. Z kolei rok wcześniej uczelniany Senat utworzył na Wydziale Teologicznym podyplomowe studia mariologii.

Czteroletni doktorat z mariologii mogą rozpocząć magistrowie teologii. - Studentami są głównie kandydaci na wykładowców seminaryjnych i wykładowców wyższych uczelni, kustosze maryjnych sanktuariów, liderzy wspólnot oraz członkowie zgromadzeń zakonnych o maryjnej duchowości - wyjaśnia dyrektor.

Studia podyplomowe są z kolei skierowane do osób posiadających tytuł magistra lub licencjat zawodowy z jakiejkolwiek dziedziny. Mariologię studiują więc inżynierowie, matematycy, ekonomiści, absolwenci AWF-u czy właściciele firm budowlanych. Wiele z nich obrało ten kierunek z… miłości do Maryi, dziękując za ocalenie życia czy uzdrowienie.

- Matka Boża uratowała mnie z wypadku. Gdyby nie Jej "interwencja", myślę, że skończyłby się dla mnie tragicznie. Od tamtego wydarzenia moje życie należy do Niej. Przez studia chciałam bardziej Ją poznać - mówi Iwona Krysiak, matematyk i doktorant "Kolbianum".

W Niepokalanowie wszystko mówi o Maryi. Przecież to właśnie z miłości do Niej pracowali tu bez wytchnienia św. Maksymilian i jego współbracia, zakładając wydawnictwo, radio i budując sanktuarium na cześć Niepokalanej. - Św. Maksymilian był oczarowany Matką Bożą i to się nam w tym miejscu udziela, pomaga budować z Nią więź - mówi Iwona Krysiak.

W murach uczelni studenci poznają Maryję w Biblii i nauce ojców Kościoła, a także w tradycji i duchowości polskich zakonów, zgłębiają dogmaty maryjne, nauczanie maryjne Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego czy św. Maksymiliana Kolbego. Wykłady przybliżają także kult Matki Bożej w różnych wyznaniach chrześcijańskich i islamie, fenomen objawień maryjnych czy pielgrzymek, Maryję w literaturze, muzyce, sztuce i historii narodu polskiego.

- W kontekście ideologii gender szczególnie cenne wydają się akademickie dyskusje dotyczące kobiecości w aspekcie maryjnym. Nośnym tematem jest także Maryja w islamie - mówi o. Grzegorz Bartosik OFMConv.

Wykłady w "Kolbianum” prowadzą profesorowie z Wydziału Teologicznego UKSW, KUL-u czy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Tarnowie. Studenci mają do dyspozycji także maryjną bibliotekę z 60 tys. woluminów oraz naukową czytelnię.

Zdobytą przez lata wiedzę absolwenci "Kolbianum" wykorzystują, głosząc wykłady, oprowadzając pielgrzymów po maryjnych sanktuariach czy pisząc naukowe prace korygujące potoczne myślenie, że "Maryja jest bardziej miłosierna niż sprawiedliwy Chrystus”. - Wciąż pokutuje w nas tego typu pobożność, gdzie miłosierna Matka przeciwstawiana jest sprawiedliwości Chrystusa. Tymczasem Maryja, tak jak każde stworzenie, uczestniczy w przekazywaniu miłosierdzia Chrystusa. Nie jest bardziej miłosierna niż On - wyjaśnia o. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv., ceniony mariolog, wykładowca "Kolbianum".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy