• facebook
 • rss
 • Bądźcie mistrzami twórczego duszpasterstwa

  Agata Ślusarczyk

  dodane 04.06.2016 16:33

  W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika święcenia kapłańskie przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser.

  Na początku homilii abp Hoser wyjaśnił, czym jest sakrament kapłaństwa. - To namaszczenie Ducha Świętego, który upodobni was do Chrystusa Kapłana, abyście mogli działać w Jego zastępstwie - mówił.

  Kaznodzieja przypomniał kandydatom do święceń kapłańskich, że powołanie kapłańskie ma stać się "jedyną treścią życia i jedynym powołaniem”.

  Zwrócił także uwagę, że ciężar kapłaństwa jest tak wielki, że człowiek samotnie nie jest w stanie go udźwignąć. - Stąd trzeba działać w jedności kapłańskiej, jedności prezbiterium. Trzeba, by kapłani się wzajemnie wspierali modlitwą, razem uświadamiali sobie, do czego są powołani. Trzeba także, by wszyscy wierni żyli w jedności i łączności z kapłanami i ich też podtrzymywali - mówił arcybiskup. Dodał, że kapłani razem ze swoim biskupem tworzą jedno prezbiterium, którego misją jest posługa wśród ludu Bożego.

  Każdemu kandydatowi do święceń w stopniu prezbiteratu życzył, by nie tylko głosił słowo Boże, ale sam stawał się jego wcieleniem. - Głoszenie słowa Bożego to podstawowe zadanie kapłana - mówił.

  Kolejnym jest sprawowanie Eucharystii. - Macie także władzę sakramentu pojednania i posługę pojednania. To bardzo ważne, by kapłan nigdy nie był zarzewiem konfliktu, by nie burzył jedności Kościoła, by był zawsze tym, który prowadzi do jedności i wprowadza pokój - powiedział kaznodzieja. I dodał, że posługa pojednania wiąże się także z posługą pokrzepienia. - Nikt, kto odchodzi od kapłana, nie powinien być pogrążony w smutku i rozpaczy, powinien odejść z radością i wdzięcznością - zasygnalizował.

  Trzecią funkcją kapłana, na jaką zwrócił uwagę ordynariusz warszawsko-praski, jest funkcja pośrednictwa między ludem Bożym a Bogiem. A także funkcja zarządzania - wierność sprawowanemu urzędowi, "by był spełniany na miarę Chrystusową".

  Słowo do kandydatów do święceń skierował abp Henryk Hoser   Słowo do kandydatów do święceń skierował abp Henryk Hoser Agata Ślusarczyk /Foto Gość Kaznodzieja podkreślił także, jak ważny jest nieustanny kontakt z Bogiem, który daje moc do udźwignięcia kapłaństwa. - Intensywne życie modlitwy jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa. Kto to zaniedbuje, z kapłaństwa odchodzi i kapłaństwo przeklina. Bądźcie wierni Temu, który nas powołał i nas posyła - mówił.

  Zachęcał także do pogłębionej lektury słowa Bożego, gdyż "bez ciągłego zgłębiania i nowego rozumienia słów Boga nie ma dojrzałego i skutecznego kapłaństwa".

  - Otrzymujecie sakrament w Roku Miłosierdzia. Niech ten Rok będzie dla was inspiracją, bo sam Bóg zleca wam posługę miłosierdzia - powiedział i przypomniał, że kapłaństwo jest służbą.

  Kaznodzieja zwrócił uwagę, że świat, do którego posłani są neoprezbiterzy, jest bardzo trudny - co 5 lat pojawia się nowa mentalność, nowy typ zachowań, zmieniają się potrzeby człowieka. - Na tym polega właśnie lektura znaków czasu, by te potrzeby dostrzegać i na nie odpowiadać - wyjaśnił.

  Dla nowych kapłanów, według ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, oznacza to poszukiwanie nowych modeli duszpasterstwa i budowanie duszpasterstwa misyjnego. - Więcej jest w tej chwili owiec zabłąkanych - osób, które nie widzą sensu i celu życia, niż tych, które są w owczarni - ocenił.

  I zaapelował: - Bądźcie mistrzami twórczego duszpasterstwa, które umie znaleźć wszystkie te nisze, do których jesteście posłani - do dzieci, młodzieży, młodych małżeństw. Szczególnie troszczcie się o małżeństwa, które nie potrafią rozwiązać własnych kryzysów. W Polsce jedna trzecia małżeństw rozpada się. Czy jesteście do takiej posługi przygotowani?

  Na zakończenie zachęcił, by każdego dnia powierzać się Maryi - u Niej szukać rady, wparcia, zrozumienia. - Ona razem Chrystusem ofiarowała się jako ofiara całopalna - powiedział.

  Razem z abp. Hoserem Mszę św. koncelebrował rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz wychowawcy i profesorowie, a także proboszczowie kandydatów do święceń.

  Sakrament święceń przyjęło 6 diakonów: Piotr Domański z par. św. Stanisława BM z Siennicy, Marcin Dominiczak z par. MB Dobrej Rady z Warszawy-Miedzeszyna, Grzegorz Harasim z par. Opatrzności Bożej z Warszawy, Tadeusz Franciszek Siewko z par. św. Łucji z Warszawy-Rembertowa, Sebastian Lis z par. MB Anielskiej z Warszawy-Radości i Dawid Tadeusz Więcek z par. św. Jana Chrzciciela z Pilzna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół