• facebook
 • rss
 • Cyfrowe życie seniora

  Tomasz Gołąb

  dodane 08.06.2016 20:52

  Specjalna opaska zmierzy temperaturę, e-długopis i kartoteka na tablecie oszczędzi czas opiekunów. Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami testowane są w Domu Opieki Społecznej "Syrena" w Warszawie. W ciągu trzech lat w całym mieście.

  Józefa Zapolska na ręce nosi białą opaskę wielkości smartwatcha. Mierzy tętno i temperaturę, powiadomi kogo trzeba, gdy 83-letniej kobiecie zdarzy się upadek. Nowe technologie w opiece nad seniorami testuje personel i podopieczni Domu Opieki Społecznej przy ul. Syreny na Woli.

  - Jeszcze jakbym sama mogła sprawdzić tętno, czy temperaturę, to już byłabym całkiem szczęśliwa - mówi pani Józefa, która mówi że w "Syrenie" zyskała całą rodzinę, z panią dyrektor jako mamą. - Boga proszę tylko, żebym mogła tu jak najdłużej zostać - dodaje.

  E-usługi, długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe - to nowoczesne rozwiązania testowane w Domu Pomocy Społecznej „Syrena”. Testy są ważnym elementem wzmocnienia systemu usług opiekuńczych nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Warszawie.

  - Dzięki nowym technologiom nie tylko poprawi się jakość usług opiekuńczych, ale również będzie możliwa większa samodzielność mieszkańców domów pomocy społecznej, a w dalszej perspektywie starszych osób mieszkających we własnych domach – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

  Krystyna Szostak od 4 lat przebywa w DPS "Syrena". 79-letnia kobieta po zawale i dwóch udarach chętnie korzysta ze wszystkich programów prowadzonych w DPS. Na zdjęciu: na balkonie swojego pokoju   Krystyna Szostak od 4 lat przebywa w DPS "Syrena". 79-letnia kobieta po zawale i dwóch udarach chętnie korzysta ze wszystkich programów prowadzonych w DPS. Na zdjęciu: na balkonie swojego pokoju Tomasz Gołąb /Foto Gość Na razie opaski nosi w ramach testów 10 mieszkańców DPS „Syrena”. Opaska monitoruje temperaturę skóry, mierzy rytm serca, automatycznie przesyła informację o upadku i ewentualnej utracie przytomności do osoby opiekującej się.

  Urządzenie wskazuje obszar, w którym znajduje się użytkownik. Dodatkowo, opaska ma funkcję przypominającą o konieczności zażycia leków.

  W "Syrenie" wdrażany jest także od dwóch miesięcy system e-dokumentacji, dzięki któremu domy pomocy społecznej mogą lepiej dopasować usługi świadczone mieszkańcom.

  Na Woli przebywa obecnie 150 osób. W całym mieście z 19 Domów Pomocy Społecznej korzysta 2834 osób. Docelowo, zintegrowane systemy zarządzania domem zostaną wdrożone we wszystkich miejskich domach pomocy społecznej.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół