Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dialog i sztuka

Warszawscy biskupi pokierują radami Konferencji Episkopatu Polski. Bp Michał Janocha został wybrany przewodniczącym Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Natomiast bp Rafał Markowski stanie na czele dwóch gremiów Episkopatu: Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Podczas 373. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie bp Michał Janocha został wybrany przewodniczącym Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Natomiast bp Rafał Markowski stanie na czele dwóch gremiów Episkopatu: Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Bp Michał Janocha, który jest historykiem sztuki, jako nowy przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zastąpi biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

Historię sztuki studiował w latach 1978-1982 na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Na przełomie lat 80 i 90 pracował w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.  W 1994 roku ks. Michał Janocha obronił pracę doktorską w zakresie historii sztuki, a w 2002 roku uzyskał habilitację.

W latach 1994-2010 pracował w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (wcześniej ATK) jako adiunkt, a następnie profesor, kierownik Katedry Historii Kultury Chrześcijańskiego Wschodu. Od 2010 roku pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Artes Liberales, w komisji Speculum Byzantinum.

Dialog i sztuka   Bp Rafał Markowski Tomasz Gołąb /Foto Gość Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy.

Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym „Missa in arte polona. Ikonografia mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej” (Warszawa 1998), „Polonika artystyczne w zbiorach watykańskich (współautor: Janusz St. Pasierb, Warszawa 2000) oraz „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” (Warszawa 2008). Za tę ostatnią otrzymał m.in. nagrodę główną XVII Wrocławskich Promocji Dobrych Książek „Pióro Fredry 2008” oraz Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców katolickich Feniks.

Natomiast bp Rafał Markowski jako nowy przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem zastąpi w obu tych funkcjach bp. Mieczysława Cisło z Lublina.

Biskup Rafał Markowski w 1991 roku uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej stopień doktora z zakresu religioznawstwa. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczych na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Habilitację z nauk teologicznych w zakresie teologii religii otrzymał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy